İstanbul Depremi Tatbikatı Gerçekleştirildi

Olası İstanbul Depremi’nin hemen ardından yapılacak müdahale faaliyetlerini içeren tatbikat, AFAD koordinasyonunda, ilgili bakanlık ve kuruluşlara bağlı 28 hizmet grubunun katılımlarıyla Ankara’da ve İstanbul’da gerçekleştirildi.

İstanbul Depremi Tatbikatı Gerçekleştirildi

Afetlerde ve acil durumlarda devreye sokulan Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre icra edilen tatbikat, İstanbul’da 7,5 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği senaryosu üzerinden başlatıldı. Ankara’da, İstanbul’da ve birçok ilde AFAD’ın koordinasyonunda, ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşların oluşturdukları 28 hizmet grubu, senaryoya göre 18.27’de meydana gelen depremden sonra AFAD Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi’ne intikal etti.

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi’nde tatbikat sürecini bizzat koordine ettiler.

Hizmet grupları, Türkiye Afet Müdahale Planı’nda belirlenen rollerine göre faaliyetlerini icra ettiler. 28 hizmet grubu, olası bir İstanbul depremi esnasında arama-kurtarma, yiyecek ve barınma, enerji, ulaşım, haberleşme ve iletişim konularında ortaya çıkabilecek tahmini risklere göre ekiplerini yönlendirdiler. Tatbikat, Afet Yönetim Karar Destek Sistemi’nin (AYDES) sunduğu bilişim altyapısı desteğiyle dijital ortamda yönetildi.

İki gün süren tatbikat boyunca ilgili hizmet grupları, TAMP kapsamında belirlenen görev alanlarındaki eksik yönleri görme ve geliştirme imkanı buldular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER