Antalya’da Uluslararası Teknolojik Afetler ve Zarar Azaltma Paneli

Teknolojik afetler risk belirleme, önleme ve zarar azaltma konularında ülke uygulamaları, en iyi örnekler ve bilgi paylaşımının amaçlandığı “Uluslararası Teknolojik Afetler Risk Belirleme ve Zarar Azaltma Paneli” Antalya’da başladı.

Antalya’da Uluslararası Teknolojik Afetler ve Zarar Azaltma Paneli

AFAD ve Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Afetlere Hazırlık ve Önleme Girişimi işbirliğinde gerçekleştirilen panelin açılış konuşması, Planlama ve Zarar Azaltma Dairesi Başkanımız Sn. Derya Polat yaptı.

 Afetlerle topyekûn mücadele ve dayanışma için uluslararası organizasyonların uzun vadeli hazırlık faaliyetlerine yönelmeleri gerektiğini belirten Sn. Polat,  “Böylece, ileride olabilecek afetler için, toplulukların zarar görebilirliği ve baş edebilme kapasitesi güçlendirilmiş olacaktır. Küreselleşen dünyamızda, artık hiçbir ülke tek başına her şeyi yapabilecek güce sahip değildir.  Ancak ülkelerin üzerine düşen görevleri işbirliği içinde yapması halinde afetlerle mücadele ve ekonomik kayıpların azaltılması  konusunda başarılı olunabildiği gerçeği göz ardı edilmemelidir.” ifadelerini kullandı.

Üç gün sürecek olan panelde AFAD, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Afetlere Hazırlık ve Önleme Girişimi üye ülkeleri katılımcıları, akademisyenler, ve özel sektör temsilcileri bir araya gelerek sunumlar gerçekleştirecekler.

 Panelde iklim değişikliği, endüstriyel kazalar, kritik altyapılar ve taşımacılık kazalarına yönelik konular da ayrı oturumlarda tartışılacak. Panel sonuçlarının ülkelerin teknolojik afet risklerinin azaltılması faaliyetleri ve politikalarına ışık tutması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER