AFAD ve AKUT Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Afet ve acil durumlar esnasında AFAD ile AKUT arasında birçok alanda işbirliği yapılmasını hedefleyen protokol, Başbakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Recep Akdağ’ın katılımlarıyla imzalandı.

AFAD ve AKUT Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

AFAD yerleşkesinde düzenlenen imza töreninde bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Sn. Akdağ, “Bu önemli bir birliktelik. AFAD, afet ve acil durumlar konusunda Türkiye’deki koordinatör kurum. Aynı zamanda afet risklerinin azaltılması, afetler konusunda toplumda farkındalık yaratma gibi konularda da öncü kurum.” ifadelerini kullandı.


Türkiye’nin deprem kuşağında bir ülke olduğunu ve sel, heyelan gibi birçok afetin de yaşanabildiğini hatırlatan Sn. Akdağ, “AFAD’ın şu anda 2000’in biraz üzerinde arama-kurtarma personeli var. Ayrıca herhangi bir afet-acil durum halinde müdahale etmek için İstanbul da 4000, yurt genelinde 20 bin itfaiye personeli mevcut. AKUT, bilinen bir arama-kurtarma kuruluşu. İmzalanacak bu protokolle AKUT’u sistemin tam parçası haline getireceğiz.” dedi.


Afet ve acil durumlarda gönüllülüğün önemine vurgu yapan Başbakan Yardımcısı Sn. Akdağ, “Bundan sonra vatandaşlarımızla, gönüllülük sistemi çerçevesinde çok sıkı çalışacağız. Bize, iyi eğitilmiş, sertifikalarını almış bir gönüllü ordusu gerekiyor. Sivil toplumu mutlaka bu sürece katmamız lazım.” diye konuştu. 
Toplantı, AFAD Başkanı Sn. Dr. Mehmet Güllüoğlu ve AKUT Başkanı Sn. Recep Şalcı’nın protokole imza atmalarıyla sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 09:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mukaddes
Mukaddes - 1 yıl Önce

Umke bu protokolün neresinde ?

SIRADAKİ HABER