AFAD Suriyelilere 5,5 milyar dolar harcandı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Türkiye'nin, ülkedeki Suriyeliler için bugün itibarıyla 5,5 milyar doları aşkın kaynak harcadığını belirterek, bu yardım içerisinde uluslararası camianın katkısının 306 milyon dolar olduğunu söyledi.

AFAD Suriyelilere 5,5 milyar dolar harcandı
Oktay, Meyra Otel'de, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (BM OCHA) Donör Destek Grubu (ODSG) temsilcileriyle bir araya geldi.

ODSG'ye Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 27 ülkenin üye olduğunu bildiren Oktay, konukların, Suriye krizi dolayısıyla, AFAD koordinasyonunda 4 yıldır gerçekleştirilen insani yardım faaliyetlerini yerinde görmek amacıyla ülkeye geldiğini anlattı.

Oktay, yarın ve 16 Nisan'da Gaziantep ve Kilis'teki kampları gezecek heyetin, Türkiye'nin ardından Ürdün ve Lübnan'ı ziyaret edeceğini söyledi.

Türkiye'nin, Suriyeli misafirler için bugün itibarıyla 5,5 milyar doları aşkın kaynak harcadığını vurgulayan Oktay, "Bu yardım içerisinde uluslararası camianın katkısı 306 milyon dolar maalesef. Bu rakamın, 306 milyonun, 5,5 milyar içerisinde çok çok az bir rakam olduğunu ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Oktay, Türkiye'de bugün itibarıyla 1,8 milyon Suriyeli bulunduğuna dikkati çekerek, bu rakamın Iraklılarla 2 milyona ulaştığını vurguladı. Suriyelilerin 272 binini kamplarda misafir ettiklerini aktaran Oktay, geriye kalanların şehirlerde bulunduğunu anlattı.

Kamplarda, uluslararası standartların çok üstünde hizmet sunulduğunu ifade eden Oktay, BM başta olmak üzere bütün ülkelerin bunu ifade ettiğini söyledi.

Oktay, Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında uluslararası camiadan daha fazla destek beklediklerini kaydetti.
"Türkiye, Suriye krizinde bölgesel aktör"

ODSG'nin Danimarka Temsilcisi Carsten Ulrich Staur ise Türkiye'nin Suriye krizi konusundaki çalışmaları için teşekkürlerini ileterek, "Türkiye, Suriye krizinin başından beri bölgesel aktör olarak görünür bir rol üstlendi" dedi.

Staur, Suriye'den gelen insanlara destek verilmesi amacıyla ODSG'nin 27 üyesinden 23'ünün şu anda Türkiye'de bulunduğunu belirtti.

Söz konusu saha çalışmasında öncelikli hedeflerinin Türkiye'deki sınır ötesi operasyonları gözlemlemek olduğunun altını çizen Staur, bu nedenle Gaziantep'e giderek BM çalışanları, Türk yetkililer ve sivil toplum örgütleriyle görüşeceklerini aktardı.

Carsten Ulrich Staur, ayrıca koordinatör ve lider kuruluş olarak, ODSG'nin operasyonel çalışmalar için bilgi toplanması ve bilgi paylaşma konularında da çalışacakları ve bu süreci iyileştirmenin yollarını arayacakları bilgisini verdi.

Staur, AFAD'a ulusal ve uluslararası alanda gösterdiği liderlik için teşekkürler ederek, bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini umduklarını sözlerine ekledi.

AA 
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2015, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER