Adana İl Sağlık Müdürlüğü Insarag Ulusal Akreditasyon Sınavını Başarı ile Tamamladı

Adana İl Sağlık Müdürlüğü Insarag Ulusal Akreditasyon Sınavını Başarı ile Tamamladı

Birleşmiş Milletlerin 57/150 sayılı kararında; Uluslararası afetlere müdahalede standardizasyonu sağlamak maksatlı Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) oluşturulmuştur. INSARAG’ın amacı Ulusal ve Uluslararası düzlemde aynı uygulamaları gerçekleştiren profesyonel arama kurtarma timleri oluşturmaktır. Başbakanlık AFAD, Profesyonel Tim oluşturma görevini Arama Kurtarma Birliklerine vermiş, İlimizde ise bu akreditasyon süreci Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğünce yürütülmektedir. Birlikler bir dizi hazırlık ve sınav sürecinden geçmekte, başarılı olanlar ise sınıflandırma almaya hak kazanmaktadır. INSARAG yönergesine göre 71 Kişiden oluşan Arama Kurtarma Timlerinde 9 kişiden oluşan sağlık timleri bulunmak zorundadır. Bu kapsamda;

Bakanlığımız Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 23.08.2017 tarih ve 39942531 sayılı yazısı ve İlimiz Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün 10.10.2017 tarih ve 54278999 sayılı yazısına istinaden Ulusal akreditasyon sürecinde İlimiz Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri ile birlikte İlimizde görev yapan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) görev almıştır.

16-18 Ocak 2018 tarihleri arasında Adana İl Afet Ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile birlikte Adana İl Sağlık Müdürlüğünün beraber hazırlanmış olduğu INSARAG (Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu) akreditasyon süreci başarı ile tamamlamıştır.

16 Ocak 2018 tarihinde dokümantasyon kontrolü ile başlayıp ve 17-18 Ocak2018 tarihleri arasında fiili bölümü icra edilen INSARAG'ın ulusal akreditasyon sürecini, AFAD Başkanlığınca görevlendirilen sınıflandırıcı-gözlemciler yürütmüştür.

Akreditasyon/Sınıflandırma sınavlarını Bileşmiş Milletler tarafından gönderilen Almanya ve Fransa INSARAG temsilcileri eşliğinde gerçekleşmiş böylelikle Değerlendirme / Sınıflandırma sınavlarını başarı ile tamamlayarak INSARAG Ulusal akreditasyon sertifikasını almıştır.

INSARAG Ulusal Akreditasyonu alan illerimiz; Adana, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Sakarya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Erzurum.

Insarag Ulusal Akreditasyon Sınavı videosuna ulaşmak için tıklayınız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER