Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), büyük yatırımları borçlanmadan yapma kapasitesine ulaştı.

Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), büyük yatırımları borçlanmadan yapma kapasitesine ulaştı.

ASKİ bir süre önce kiralama bedeli yüksek olan 87 adet iş makinesini, satın alma yöntemiyle kendi bünyesine dahil etmişti. 10 adet büyük damperli kamyon, 8 adet küçük damperli kamyon ve arıtma tesislerinde kullanılmak üzere 6 adet de traktör satın alınmıştı. Satın almaların da etkisiyle ASKİ, yurttaşların ihtiyaç ve taleplerine cevap verecek projeleri, kurumu borçlandırmadan gerçekleştirmeye başladı.

2019 yılından bu yana işletmeler tarafından Adana genelinde 230 kilometre uzunluğunda içme suyu hattı, 34 bin 385 kilometre uzunluğunda kanalizasyon ve yağmur suyu hattı inşa edildi. ASKİ işletmelerinin öz kaynaklarınca hayata geçirdiği bu işlere, hizmet alımıyla yürütülen projeler de dahil edildiği zaman, Zeydan Karalar’ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine gelmesinin ardından şu ana kadar ASKİ tarafından 1840 kilometre içme suyu hattı, 300 kilometre de kanalizasyon ve yağmur suyu hattı yurttaşın hizmetine sunuldu.

İçme suyu ve kanalizasyon hatları döşemenin yanı sıra ilçelerde atık su arıtma tesisleri de inşa eden ASKİ, Saimbeyli ve Karataş Atık Su Arıtma Tesislerinin yapımını tamamladı. İmamoğlu ve Aladağ ilçelerinde atık su arıtma tesislerinin yapımı ise devam ediyor.