Adana Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine göre, belediyenin kadrolu çalışanlarının ücretlerine yıllık yüzde 39,2 oranında zam yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Çalışanımızı enflasyona ezdirmemenin mutluluğunu yaşıyorum. Bizim hedefimiz işine gülerek gelen, huzurla çalışan belediye işçisi” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine göre, belediyenin kadrolu çalışanlarının ücretlerine yıllık yüzde 39,2 oranında zam yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Çalışanımızı enflasyona ezdirmemenin mutluluğunu yaşıyorum. Bizim hedefimiz işine gülerek gelen, huzurla çalışan belediye işçisi” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım AŞ, ASKİ Genel Müdürlüğü, ASKİ Personel AŞ ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında 2022-2023 dönemini kapsayan toplu iş sözleşmesi, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen törenle imzalandı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile DİSK Genel İş Sendikası Adana Şube Başkanı Yaşar Gündoğdu’nun imzaladığı toplu iş sözleşmesine göre, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kadrolu çalışanlarının ücretlerine yüzde 39,2 oranında zam yapıldı.

“ZOR ŞARTLARA RAĞMEN BAŞKAN ZEYDAN KARALAR EMEĞİN VE EMEKÇİNİN YANINDA OLDU”

ÖDEMİŞ BELEDİYESİ’NDEN BÜYÜKERŞEN’E ZİYARET ÖDEMİŞ BELEDİYESİ’NDEN BÜYÜKERŞEN’E ZİYARET

Karalar’ın Seyhan Belediye Başkanlığı döneminden bu yana işçisini enflasyona ezdirmediğini belirten Yaşar Gündoğdu, “Belediye’nin çok zor şartlar altında halka hizmet ettiğini biliyoruz. Bu zor şartlara rağmen Başkan Zeydan Karalar emeğin ve emekçinin yanında oldu. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmasına ramazan ayının barış, kardeşlik ve hoşgörü ayı olduğunu söyleyerek başlayan Başkan Zeydan Karalar, çıraklıkla girdiği, işçilikle devam ettiği çalışma hayatında en üst seviyeye kadar çıktığını ama yöneticilik yaptığı dönemlerde de işçiyle bağının hiç kopmadığını söyledi. Çukobirlik’te yöneticilik yaparken sendikaya sözleşmeyi kendisinin yazdığını, işçinin de kendisinden çok memnun olduğunu hatırlatan Başkan Zeydan Karalar, özel sektörde çalışırken de kendisinden iş yerinde sendikayı temizlemesinin istendiğini ama bunu kesinlikle yapamayacağını söylediğini belirtti.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin içinde bulunduğu zor koşullarla ilgili bilgi de veren Başkan Zeydan Karalar, bütün masrafların artmasına ve Türkiye’de parası en fazla kesilen büyükşehir belediyesi olmalarına rağmen, kadrolu çalışana yüzde 40 civarında zam yaptıklarını, daha önce de taşeron işçisine ise yüzde 51 oranında zam verildiğini ifade etti.

“ADANA İÇİN ÇOK DAHA FAZLASINI YAPMAYA KARARLIYIZ”

Adana Büyükşehir Belediyesi’nde mali disiplini sağlamalarının hemen ardından kısa süre içinde daha önce olmadığı şekilde işçinin maaşını zamanında almasını sağladıklarını vurgulayan Karalar, şöyle dedi:

“Bütün zorluklara rağmen şu ana kadar çok iş yaptık ama ben yetinmem. Adana için çok daha fazlasını yapmaya kararlıyız. Bana ‘borç ödeme, daha fazla hizmet yap’ diyorlar ama zaten borç otomatik olarak kesiliyor. Her şeye rağmen; 4,5 milyar lira borcu azaltıyoruz ve borcu gelire eşitleyeceğiz. Metro borcu da azalıyor. Allah nasip ederse 2029’da metro borcu sıfırlanacak. Cumhurbaşkanı da onaylarsa metronun 2. etabı ile tramvay yapacağız. Adana trafiğini rahatlatmak için 5 noktada yoğun çalışma yapıyoruz. Toplam maliyeti 200 milyon lira. Adana için çalışıyoruz ve her geçen gün daha fazlasını yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. 351 icra dosyası vardı ve şu anda 14’e düştü. Bunlar kolay işler değil. Adana’ya hizmet yapmak isteyen bir kadronun başkanıyım. İnşallah çalışanımıza daha iyi şartları da sunacağız. Çalışanımızı enflasyona ezdirmemenin mutluluğunu yaşıyorum. Bizim hedefimiz işine gülerek gelen, huzurla çalışan belediye işçisi” dedi.

TOPLU SÖZLEŞME HALAYLARLA KUTLANDI

Toplu İş Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından çalışanlar Adana Büyükşehir Belediyesi önünde halay çekti, kutlama yaptı.