Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) fiyatlarında kaydedilen artış sonrası Başkent'te ulaşıma zam yapılmaması için girişimlerinin devam edeceğini açıkladı. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) fiyatlarında kaydedilen artış sonrası Başkent’te ulaşıma zam yapılmaması için girişimlerinin devam edeceğini açıkladı. 

ABB geçen günlerde, CNG fiyatlarının indirilmediği ya da vergilerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidilmediği takdirde Ankara'da ulaşıma zammın kaçınılmaz olacağını duyurmuş, CNG fiyatlarında kaydedilen büyük artış sonrası oluşan mali tabloyu paylaşarak, olası toplu ulaşım zammına ilişkin “Başka çaremiz kalmadı” açıklamasını yapmıştı. ABB tarafından bugün yapılan açıklamada ise “Ankara’da ulaşıma üst üste zam yapılmaması için girişimlerimiz sürecek” denildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

“Ego Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan 1 metreküp CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) fiyatı 2019 yılının Nisan ayında 1,67 TL iken günümüzde 20.77 TL’ye yükselmiştir. Maliyet yüzden 1000’den fazla artmıştır. EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı Kasım ayı toplam gideri 382 milyon TL’dir. Toplam bilet geliri ise 120 milyon TL’dir. Aylık zarar 262 milyon TL’dir. 

CNG'de kullanılan doğal gaz, tüm Türkiye'de kullanılan doğal gazın binde 28'idir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde yakıt maliyetinin düşüklüğü ve çevreci olması nedeniyle CNG’li otobüs filosu kurulmuştur. EGO’da hizmet veren 1863 adet otobüsün yüzde 84’ü CNG’lidir. Bu konu otobüs filosundaki yakıt seçeneği açısından sadece Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni ilgilendirmektedir. Şu anda tam bilet 6.5 TL, öğrenci bileti 3.5 TL, öğrenci abonmanı ise aylık 90 TL’dir. Bu koşullarda -üzülerek belirtiyoruz ki- tam biletin 9.5 TL, öğrenci biletinin 4.75 TL, öğrenci abonmanının ise aylık sınırsız 140 TL olması ilk UKOME toplantısında gündeme alınacaktır. Bu süreçte kamu ulaşımında kullanılan CNG fiyatında vatandaşlarımızın lehine yeni vergi düzenlemesi yapılması için BOTAŞ ile görüşme gerçekleştirilecektir. Bu düzenlemenin yapılmaması halinde bilet fiyatlarına tekraren zam yapılması zorunlu olacaktır. Aksi halde EGO’nun faaliyetlerini sürdürmesi mümkün gözükmemektedir.  

EGO Genel Müdürlüğü'nün 2022 yılı Kasım ayı giderleri:

- Doğal Gaz: 140.5 Milyon TL

- Elektrik: 65.7 Milyon TL

- Personel: 111.2 Milyon TL

- Mazot: 26,5 Milyon TL

- Bakım ve Onarım: 30 Milyon TL

- ÖHO ve ÖTA Destekleri: 8 Milyon TL

KASIM AYI TOPLAM GİDER: 382 MİLYON TL

TÜRKİYE'NİN İLK GÖNÜLLÜ YÜK HAYVANLARI AMELİYATHANESİ ÇEKMEKÖY'DE AÇILDI TÜRKİYE'NİN İLK GÖNÜLLÜ YÜK HAYVANLARI AMELİYATHANESİ ÇEKMEKÖY'DE AÇILDI

KASIM AYI TOPLAM BİLET GELİRİ: 120 MİLYON TL

AYLIK ZARAR 262 MİLYON TL’DİR.”