Sözleşmeli personelin bulundukları kurumda memuriyet kadrosuna alınmasını içeren kanun teklifi Meclis’e sunuldu. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Böylece sayıları 458 bin 615 sözleşmeli personel görevde yükselme, unvan değişikliği, memuriyet güvencesi, tayin imkanı gibi bir takım haklara sahip olacaklar” dedi. Elitaş, kanun teklifi TBMM’ye henüz sunulamayan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için de, “EYT ile ilgili çalışmayı bitireceğiz ama bizden bir tarih istemeyin çünkü bir bakıyorsunuz yeter sayı bulunamıyor. Bizi süreyle bağlama noktasında lütfen ağzımızdan bir söz almaya çalışmayın çünkü bu konuda söz veremiyoruz, her şey değişiyor” dedi.

Sözleşmeli personelin bulundukları kurumda memuriyet kadrosuna alınmasını içeren kanun teklifi Meclis’e sunuldu. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, “Böylece sayıları 458 bin 615 sözleşmeli personel görevde yükselme, unvan değişikliği, memuriyet güvencesi, tayin imkanı gibi bir takım haklara sahip olacaklar” dedi. Elitaş, kanun teklifi TBMM’ye henüz sunulamayan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için de, “EYT ile ilgili çalışmayı bitireceğiz ama bizden bir tarih istemeyin çünkü bir bakıyorsunuz yeter sayı bulunamıyor. Bizi süreyle bağlama noktasında lütfen ağzımızdan bir söz almaya çalışmayın çünkü bu konuda söz veremiyoruz, her şey değişiyor” dedi.

AKP, sözleşmeli personellere kadro verilmesi için hazırlanan kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş kanun teklifi hakkında düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“458 BİN 615 SÖZLEŞMELİ PERSONEL BİRTAKIM HAKLARA SAHİP OLACAKLAR”

“Cumhurbaşkanımızın ‘28 Kasım 2022 itibariyle’ diye ifade ettiği günden başlamak üzere, o tarihten itibaren görevde bulunan kişiler sözleşmeli personel kadrosundan 657 sayılı kanunun 4B kapsamında çalışma hayatlarına devam edecekler. Bu süreçte 28 Kasım tarihinde sözleşmesi olan kişiler 657 sayılı kanuna göre 3 yıl üst üste sözleşmesi tekrar edilen kişiler 3 yıl süreyle aday memur kadrosunda 3’üncü yıl sonunda da memur kadrosuna girmeyi hak ediyorlardı ve bir yılda bulundukları yerde çalışma mecburiyeti arkasından tayin haklarını elde ediyorlardı.

VELİ AĞBABA’DAN AKP’LİLERE: "BİZİM GENEL BAŞKAN’IMIZIN SİYASİ YAŞAMINDA, MEMURLUĞUNDA BİR TOPLU İĞNE OLSAYDI SİZ BİZİ MALAMAT EDERDİNİZ" VELİ AĞBABA’DAN AKP’LİLERE: "BİZİM GENEL BAŞKAN’IMIZIN SİYASİ YAŞAMINDA, MEMURLUĞUNDA BİR TOPLU İĞNE OLSAYDI SİZ BİZİ MALAMAT EDERDİNİZ"

Bu yaptığımız düzenlemeyle birlikte 28 Kasım 2022 tarihinden önce sözleşmeli olarak başlayanlar herhangi bir bekleme süresine tabi olmadan doğrudan doğruya bulundukları kurumlarda memur kadrosuna geçecekler. Memur kadrosuna geçtikten sonra bir yıl süreyle aynı kadroda, aynı görevde çalıştıktan sonra tahin haklarını elde etmiş olacaklar. Böylece sayıları 458 bin 615 sözleşmeli personel görevde yükselme, unvan değişikliği, memuriyet güvencesi, tayin imkanı gibi birtakım haklara sahip olacaklar.

“KADROYA GEÇİŞLER TAMAMEN TALEBE BAĞLI OLACAK”

Kadroya geçişler tamamen talebe bağlı olacak. Kadroya geçmek istemeyen sözleşmeleri personellerin hakları görevleri sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunacaktır. 4B’li personel, mahalli idareler personeli, teşkilat kanunlarına dayalı olarak çalışan sözleşmeli personel, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil imam hatip ve müezzin kayyımlar ile vekil ebe ve hemşireleri de düzenlemenin kapsamına almaktadır. Kamu hizmetlerinde aksama yaşanmaması için bu kapsamda kadroya geçecek mahalli idareler personelinin sadece mahalli idareler arasındaki nakli yapılabilecek. Diğer sözleşmeli personel ise sözleşmeli statüdeki süreleri dahil dört yıllık hizmetini doldurduktan sonra nakil hakkına kavuşmuş olacaktır.

Bundan sonra istihdam edilecek sözleşmeli personel bakımından ise 657 sayılı kanunun 4B maddesini 3 artı 1 modeline göre yeniden düzenliyoruz. Düzenleme yürürlüğe girdikten sonra kamuya giren sözleşmeli personel 3 yıl görev yaptıktan sonra memur kadrolarına atanacak, atandıktan sonra da bir yıl süreyle kurum için veya kurumlar arası nakil yasağına tabi olacaktır. Böylece hem sözleşmeli personelin kadro problemi olmayacak hem de kamu hizmetleri aksamadan daha sağlıklı bir şekilde işleyecektir.

“3 ARTI 1 MODELİNİ MAHALLİ İDARELER İÇİNDE DÜZENLİYORUZ”

3 artı 1 modelini mahalli idareler içinde düzenliyoruz. Buradan görev yapan sözleşmeli personel artık 3 yılın sonunda kadroya geçeceğinden mahalli idarelerdeki sözleşmeli personel istihdamını memurlar gibi düzenleyerek, bu personel içinde KPSS zorunluluğunu getiriyoruz. Ayrıca sözleşmeli personellerde memurlarda uygulandığı gibi disiplin ve görevlerinden uzaklaştırmaya ilişkin hükümler getirerek statüler arasında uyum sağlamış oluyoruz.

Belediyelerde personel sözleşmelerinde 3 yıldan sonra kadroya geçme imkanı yoktu. Onlar sözleşmelerini iptal ettikleri takdirde herhangi bir hakları yoktu. Şimdi diğer kamu personellerinde olduğu gibi bütün belediyelerde yapılan sözleşmeleri de 3 artı 1 sistemine dahil etmiş oluyoruz. 458 bin 615 kişi, bu kanunun 4’üncü maddesinin B fıkrasına göre 173 bin 52 kişi, Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevler Hakkında Kanunun 10-A maddesine göre 27 bin 926 kişi, Toplu Konut Kanununun ek 3’üncü maddesine göre 62 kişi, Başbakanlık Teşkilatı Kanununa göre 128 kişi, 3238 sayılı Savunma Sanayi ile ilgili kanun çerçevesinde 245 kişi, 3289 sayılı Gençlik Spor Hizmetleri Kanunun 30’uncu maddesine göre 146 kişi, eleman temininde güçlük çekilen yerlerde sözleşmeli sağlık personeli çalıştırılması ile ilgili kanuna göre 11 bin 400 kişi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nda 35 kişi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde 72 kişi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilişkin kanunda düzenlenenlerle ilgili 59 kişi, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanuna göre 292 kişi, 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ek 6’ıncı maddesinin 3’üncü fıkrası 518 kişi, 375 sayılı kanun hükmünde kararnameye göre 10 kişi, Güneydoğu Anadolu Projesi Kalkınma İdaresi Teşkilatı kapsamında 28 kişi, Doğu Anadolu Projesi kapsamında 6 kişi, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda 2, özel barınma hizmeti veren kurumlar ve bazı düzenlemeler hakkında kanuna göre 108 bin 232 kişi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon İdaresi Başkanlığı’nda 70 kişi, sağlık hakkında düzenlemeler hakkında kanun hükmünde kararnameye göre 91 bin 386 kişi, 4B kapsamında mahalli idarelerden geçenler 36 bin 346 kişi, kamu dışı aile sağlığı 3 bin 540 kişi, Sulama Birliklerinde 32 kişi, sözleşmeli Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda çalışan sanatçılarla ilgili 2 bin 495 kişi, vekil imam hatip ve müezzin kayyımlar bin 710, vekil hemşire ve ebeler 790 kişi olmak üzere toplam 458 bin 615 kişi 3 Ocak tarihi itibariyle bakanlığımızın bize gelen bilgileri çerçevesinde netice budur.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BU KANUN TEKLİFİNİ YASALAŞTIRMAYI PLANLIYORUZ”

Sözleşmeli olarak çalışan kamu personeli bir ay içerisinde müracaat ettikleri takdirde atamaları gerçekleştirilecektir. Bugün kanun teklifini Cumhur İttifakı’nın yedi grup başkanvekili ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı sayın Destici’nin de imzasıyla birlikte milletvekili arkadaşlarımız tarafından imzalanan kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Komisyon başkanı Pazartesi günü alırsa komisyona önümüzdeki hafta bu kanun teklifini yasalaştırmayı planlıyoruz.”

“EYT İLE İLGİLİ BİZİ SÜREYLE BAĞLAMA NOKTASINDA LÜTFEN AĞZIMIZDAN BİR SÖZ ALMAYA ÇALIŞMAYIN”

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Elitaş, “Uzman çavuşlarla ilgili 2000 sayılı, 2020 sayılı kanun var. Belirli bir süre uzman çavuşluk yapanlar herhangi bir sınava tabi olmadan başvurduğu kurumlarda ihtiyaç varsa memuriyet kazanmasıyla ilgili bir düzenleme var. O düzenleme halen devam ediyor” dedi.

EYT ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Elitaş, “Bakanımız geçen hafta açıkladı ‘biz bunu bitirdik artık takdir Yüce Meclis’in takvimi çerçevesinde’ diye ifade etti. EYT bize geldiği tarihten itibaren ertesi gün parlamentoya kanun teklifi verilmesini düşünemezsiniz. Geldikten sonra bir 10 günlük süre gerekir. EYT ile ilgili çalışmayı bitireceğiz ama bizden bir tarih istemeyin çünkü bir bakıyorsunuz yeter sayı bulunamıyor. Bizi süreyle bağlama noktasında lütfen ağzımızdan bir söz almaya çalışmayın çünkü bu konuda söz veremiyoruz, her şey değişiyor” dedi.