Van'da Bölge UMKE Eğitimi

Van, Hakkari, Ağrı ve Muş Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinde (UMKE) gönüllü olarak görev yapacak sağlık personeline eğitim verildi.

Van'da Bölge UMKE Eğitimi

Van, Hakkari, Ağrı ve Muş Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinde (UMKE) gönüllü olarak görev yapacak sağlık personeline eğitim verildi.

Van Sağlık Müdürlüğünce organize edilen ve Sağlık Kampında gerçekleştirilen eğitime, Van, Hakkari, Ağrı ve Muş UMKE'de görev yapacak 25 personel katıldı.

Eğitim programında katılımcılara, taşıma teknikleri, alternatif aletler, temel KBRN, travma, afet haberleşmesi, enkaz güvenliği, temel kampçılık, afet ve olağan dışı durumlarda hayatı idame ettirme konularında bilgiler aktarıldı.

 İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, yaptığı açıklamada, sağlık ekiplerinin sadece hastanelerde değil, ortaya çıkacak afetlere de hazır olması gerektiğini belirtti. 

UMKE ekiplerinin gönüllülük prensibine dayanan bir çalışma sisteminin olduğunu anlatan Yanmaz, "Afet bölgesinde görev yapabilecek özellikte, yeterli tıbbi donanıma ve müdahale becerisine sahip sağlık personelleri yetiştiriyoruz. Burada almış olduğunuz bu eğitimin sizlere faydalı olacağını düşünüyorum." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER