18. Bölge İlleri UMKE Eğitim ve Tatbikatı

UŞAK UMKE’ DEN NEFES KESEN BÖLGE TATBİKATI

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü Afetlerde Sağlık Hizmetleri/UMKE Birimi 2018 yılında UMKE personeline yönelik planlanan eğitim ve tatbikatlardan olan Ekim Ayı 18.Bölge İlleri Eğitim ve Tatbikat Kampı 16-19 Ekim 2018 tarihleri arasında Karlık Köyü Kamp alanında Bölge İlleri olan İzmir ve Manisa UMKE personellerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

18. Bölge İlleri UMKE Eğitim ve Tatbikatı

16.10.2018 tarihinde Uşak UMKE personelleri kamp alanına giriş yapmış olup çadır kurulumlarını gerçekleştirmişlerdir. Aynı gün içerisinde Bölge İlleri de de kamp alanına gelip yerleşmiş ve eğitim programına başlanmıştır.

Tatbikatın ikinci gününde Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde HAP aktive edilerek, UMKE personelleriyle birlikte ortaklaşa fiili tatbikat yapılmıştır. Tatbikat senaryosu olarak Uşak İlinde 5,6 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, deprem sonucunda Çarık Köy girişinde bulunan şap fabrikasının patlaması ile oluşan enkaza müdahale edilmiştir. Müdahaleyi İtfaiye, AFAD, UMKE, 112 ekipleri yapmıştır. Müdahale sonrasında UMKE ve 112 ekipleri afetzedeleri Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakletmişlerdir. Bu aşamada Hastanede Olay Yönetim Merkezi oluşturulmuştur.

Enkaz alanında 8 Tim (40 UMKE personeli) aktif olarak çalışmıştır. UMKE araçlarından İzmir UMKE 2 araç, Manisa UMKE 1 araç, Uşak UMKE 1 araç, Ambulanslarımızdan 4x4 Arazi Ambulans, 4 Sedyeli Ambulans, 2 Kara Ambulans aktif olarak çalışmıştır.

Aynı gün içerisinde ayrıca arama, kurtarma çalışmaların içinde senaryo oluşturulmuştur. Senaryoya göre, Uşak Havalimanından eğitim uçuşu için havalanan uçak karlık ormanı civarına düştüğü bilgisi gelmiştir. Yerinin ormanlık bölge olması sebebiyle Arama-Kurtarma çalışmalarının ivedilikle yapılması için Atlı tim aktive edilmiştir.

Tatbikatın 3. Günü olan 18.10.2018 tarihinde, İlimizde faaliyette bulunan özel hastanelerin, Hastane Afet Ve Acil Durum Planı çerçevesinde yapmaları gereken fiili tatbikatlar ortak çalışmayla yapılmıştır. Tatbikat senaryosu olarak; Uşak İlinde 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiği ve deprem sonrasında oluşan enkazlardan kurtarılan 22 afetzedeyi ilimizde hizmet vermekte olan Özel Öztan ve Özel Medical Park Hastanesine UMKE ve 112 ekipleri tarafından nakledilmiştir. Her iki hastanede de hastane kapasitesinin üzerine çıkıldığı için HAP aktive edilmiştir. Hastanelerde Olay Yeri Yönetim Merkezi ve Ekibi oluşturulmuş ve hastane personeli tarafından hastalara müdahale edilmiştir. Her iki özel hastanede de tatbikat başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Tatbikatın 3.gününde öğleden sonra, Saat 16.00’da 18. Bölge İlleri UMKE Eğitim ve Tatbikatımıza, İl Müdürlerimiz ve Sayın Valimiz Salim DEMİR’ in katılımıyla protokol enkaz çalışması yapılmıştır.Tatbikat senaryosu olarak Uşak İlinde 5.6 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, deprem sonucunda Çarık Köy girişinde bulunan şap fabrikasının patlaması ile oluşan enkaza müdahale edilmiştir. Müdahale Enkaz çalışmalarına Jandarma, AFAD, İtfaiye, 112, Uşak UMKE, İzmir UMKE, Manisa UMKE, Uşak Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu öğrencileri katılmışlardır. Tatbikata 4 Tim (20 Personel) müdahale etmiştir.

Enkaz alanında; Öncelikle Jandarma bölgenin güvenliğini sağlamış, enkazda meydana gelen yangına İtfaiye ekipleri müdahale ederek yangını söndürmüştür.Daha sonra enkazda AFAD tarafından afetzede araması yapılmış ve enkaz güvenliği sağlandıktan sonraenkaz alanına UMKE Timleri giriş yapıp afetzedelerin tıbbi müdahalesini ve sabitleme uygulamasını yapmıştır. UMKE tarafından enkazdan çıkarılan afetzedeler 112 ekipleri aracılığıyla uygun hastanelere nakledilmiştir.

Tatbikat boyunca Salon eğitimlerinde;Olay Yeri Yönetimi, Telsiz Haberleşme, Taşıma Teknikleri, Hasta Sabitleme, Medikal Çanta, KBRN, Fiziki Mukavemet Etapları Hazırlanması,İletişim-Tepki Duyarlılık Eğitimleri verilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2018, 23:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER