15. Bölge İlleri Tatbikatı Gökçekaya Mevkiinde Gerçekleştirildi

15. Bölge İlleri Tatbikatı Gökçekaya Mevkiinde Gerçekleştirildi

Eskişehir Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) koordinatörlüğünde düzenlenen 15. Bölge İlleri Tatbikatı, Gökçekaya mevkiinde gerçekleştirildi.
Eskişehir Sağlık Müdürlüğü öncülüğündeki tatbikata, Bilecik, Kütahya ve Afyon UMKE ekiplerinin yanı sıra; Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK), AKEM Eğitim Merkezi, AFAD ve ve TRAC ekipleri de katıldı. Tatbikatın ekiplerin uyumluluğunu arttırması ve hızlı bir şekilde organize olması açısından önemi birkez daha görüldü. Kamplı olarak yapılan bu tatbikatta tüm ekipler, alanlarında bilgi paylaşımında bulundu. Sağlık konusunda UMKE, arama kurtarma konusunda DAK, arama kurtarma çalışmalarında kullanılan profesyonel cihazların kullanılması konusunda AFAD, acil afet durumlarında iletişimi sağlayan TRAC katılımcılara verdiği eğitimler ile tatbikata katkıda bulundu.
"Tatbikatlar hazır olmamız için önemli"
Ekipler tarafından icra edilen tatbikat sonrası değerlendirmede bulunan Dorlion Arama ve Kurtarma ve AKEM Yönetim Kurulu Başkanı Selami Ömer Canayakın, "Bu tatbikatlar; arama kurtarma ekiplerinin, sağlıktaki UMKE ekiplerinin ve TRAC ekiplerinin birlikte organize olup mukabil bir biçimde olaylara müdahale edebileceklerini gösteriyor. Ayrıca arkadaşlarımızın organizasyonunu güçlendiriyor. Afetlerde hazır olmak çok önemli. Hem yetişmiş eğitimli arkadaşlarımız olacak, yeterli ekipmanların kullanılması hem de bu ekiplerin birbiriyle çok organize bir biçimde çalışması gerekiyor. Bu tatbikatlar bize bunları kazandırıyor, bu tatbikata DAK’ı davet ettikleri için ekibim adına UMKE’ye teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER