Samsun'da Acil Tıp Teknisyenleri Ve Teknikerleri Haftası Kutlandı

Samsunda Acil Tıp Teknisyenleri Ve Teknikerleri Derneği Haftası

Samsun'da Acil Tıp Teknisyenleri Ve Teknikerleri Haftası Kutlandı
 Samsun Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği tarafından etkinlik düzenlendi.
22-28 Mart tarihleri arasında Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Samsun Şubesi tarafından etniklik düzenlendi. Samsun Cumhuhiyet Meydanı’nda düzenlenen etkinliği Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, 112 Acil Servis Başhekimi Dr. Barış Çankaya, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Harun Bulut ile sağlık çalışanları katıldı. Mediva Hastanesi’nin (GATOHOSPITAL) desteğiyle düzenlenen etkinlikte açılan çadırda 112 Acil Servis bünyesinde çalışan acil tıp teknisyenleri ve teknikerlerinin vatandaşa kaza ve benzeri olaylarda sağlık hizmeti sunarken çekilmiş fotoğraflar ı ve 112’ya ait helikopter ambulansının fotoğrafları sergilendi. Etkinlik kapsamında vatandaşlara bilgiler verildi ve çocuklara şapka, kalem ve balon ve broşür dağıtıldı.
Samsun Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal yaptığı açıklamada, "Bu hafta acil tıp teknikerleri ve paramediklerin haftası. Çeşitli etkinliklerle hem bu mesleğin tanıtılması için hem de karşılaştıkları sıkıntıların duyurulması için çeşitli etkinlik düzenledik. Biz de Samsun’da mesai arkadaşlarımız ile güzel bir etkinlik düzenledik. Hem çalışma ortaklarını tanıtmak için ambulanslarımızı geçirdik. Kullandıkları malzeme ve aletleri getirdik. Broşürlerimizle, ambulanslarımızla onların çalışma ortamlarını göstermeye çalıştık. Paramediklerimiz son birkaç seneden beri acil servislerde sağlık hizmetlerinin bel kemiğini oluşturmaktadırlar. Hem hastane acillerinde hem de özellikle de ambulanslarımızda acil tıp teknikerleri ve paramediklerimiz çalışmaya başladı. Özellikle acil sağlık hizmetlerinde ve ambulanslarda bu sistemin bel kemiği oldular. Kendilerinin aldığı eğitim sadece acil sağlık hizmetlerine yöneliktir. Çok başarılı bir şekilde acil hastalarımıza müdahale ediyorlar. Yaptıkları meslek çok kutsal bir meslek. Acil sağlık hizmeti içinde çok önemli bir yere sahipler. Özellikle aldıkları eğitimin sadece bu işe yönelik olması hem hastalarımız için büyük kolaylıklar sağlamakta. Biz bu özverili çalışmalarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. bu tür faaliyetlerin devamını temenni ediyoruz. Mesleklerinde başarılar diliyoruz" dedi.
Samsun Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Başkanı Mehmet Taylan ise, "Acil sağlık hizmeti halkımızın en zor anında ihtiyaç duyduğu sağlık hizmeti olup bu alanda fedakarca görev yapan sağlık çalışanları tarafından sunulmaktadır. Her hangi bir trafik kazası ya da ani hastalanma durumunda acil sağlık ekipleri olay yerine gelinceye kadar halkımız tarafından uygulanacak olan ilk yardım büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle halkımızda ilk yardım konusunda bilinç oluşturacak eğitim programlarının halka oluşması şarttır. Acil sağlık sisteminin genç ve dinamik meslek grubu olan acil tıp teknisyenleri ve paramedikleri meslek ortak paydasından buluşturularak, acil sağlık sisteminde yer alan bütün sağlık çalışanları arasında birlikte, beraberlik ve dayanışma ortamını sağlamak, acil sağlık hizmetleri ve ilk yardım konusunda halkımızı bilinçlendirmek ve kamuoyunu doğru bilgilerle aydınlatmak amacıyla her yıl 22-28 Mart haftası ’Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Haftası olarak kutlanmaktadır" diye konuştu.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2015, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER