"Çocuklar İçin 112 Farkındalık Günleri" etkinliği

Antalya Sağlık Müdürlüğü, 112 Acil Servis Başhekimliği ve Döşemealtı Belediyesi tarafından "Çocuklar İçin 112 Farkındalık Günleri" etkinliği düzenlendi.

İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, Döşemealtı Düzlerçamı mesire alanında düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, etkinliği ilk defa Döşemealtı'nda başlattıklarını ve uygulamayı diğer ilçelerde de yapmayı düşündüklerini söyledi.

Antalya'da 112'ye gelen çağrıların yüzde 80'inin gereksiz, yanlış ya da suistimal amaçlı olduğunu vurgulayan Hülür, "Antalya'da 112'ye günlük 10 bin kadar çağrı geliyor. Bu 10 bin çağrının 5 bin kadarı karşılanıyor 5 bini sırada bekliyor. Bu sırada bekleyen çağrılar da bir süre sonra düşüyor" dedi.

Düşen çağrılar içerisinde gerçekten 112'ye ihtiyacı olan insanların olabileceğine işaret eden Hülür, şunları kaydetti:

"Biz bu amaçla çocuklara daha öğrencilik yıllarından yani ana sınıfından 112'nin doğru kullanımıyla ilgili mesajların verilmesini çok önemsiyoruz. Bu mesajların verilmesi için sadece çocuklara '112 şöyle aranır' gibi teorik bilgiyle kalmasını istemiyoruz. Çocukların 112 çalışanlarını ve ambulanslarını yakinen görerek ve bir istasyon araması yaparak bu bilgilere sahip olmalarını istiyoruz."

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç de yaptığı konuşmada, acil müdahalede en önemli noktanın cankurtarma hizmetleri olduğunu, bu hizmetlerle ilgili öğrencilere gereken eğitimin verilmesinin herşeye bedel olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından, "112 ve acil yardım" konulu şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Döşemealtı Yeniköy İlkokulu ikinci sınıf öğrencileri "1-1-2 112" şarkısı eşliğinde hazırladıkları gösteriyi sundu ve "112 acil gelsin" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Etkinliği, Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir ve Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Cenker Ateş de izledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER