"AMBULANSI VERMEKLE SORUN ÇÖZÜLMÜYOR"

Bozdoğan'da mahalle muhtarları, ilçede yer alan mermer işletmelerinin hastaneye olan uzaklığından dert yanarak işletmelerde yaralanan vatandaşlara ilk müdahalenin yapılamadığını söyledi. Muhtarlar Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger'den ambulans ve sağlık ekibi talep etti.

"AMBULANSI VERMEKLE SORUN ÇÖZÜLMÜYOR"

Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde 44 mermer işletmesi faaliyet gösteriyor. Yaklaşık bin kişinin çalıştığı işletmelerin çoğunluğu; Örtülü, Başalan, Örentaht ve Yeşilçam Mahallerinde bulunuyor. İlçede, entegre hastane ile ambulans bulunuyor ancak Başalan Mahallesi'ne en yakın hastane 40, Örtülü Mahallesine ise 30 kilometre uzaklıkta. 700 rakıma sahip yayla mahallelerinde iş kazası yaşayan vatandaşlar hastaneye yetiştirilemiyor. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Örtülü Mahallesini ziyareti esnasında mahalle muhtarlarının isteklerini dinledi.

Örtülü Mahalle Muhtarı Hüseyin Çapacıoğlu Mermer işletmelerinde sık sık iş kazaları yaşadığını dile getirerek, "Mahallemize bir ambulans bir de sağlık ekibi istiyoruz. Orada yaralanan olduğunda hastaneye yetiştiremediğimiz için kaybediyoruz. Bozdoğan da hastanemizin bir tane ambulansı var ama yeterli bulmuyoruz. Zaten oraya gitmek istesek 30 kilometre uzağımızda" dedi.

Başalan Mahalle Muhtarı Muammer Muğla da konuyu daha önce dile getirdiklerini, Belediye Meclisinden sağlık merkezi için yer talebinde bulunduklarını söyleyerek Vali Köşger'den ambulans talebinde bulundu.

"AMBULANSI VERMEKLE SORUN ÇÖZÜLMÜYOR"

İlçe Sağlık Müdürü'nden bilgi alan Vali Köşger ise sorunun bir ambulansla çözülemeyeceğini ifade ederek "Bir ambulansla iş çözülse ben size bir tane ambulans bir şoför veririm ama çözülmez. Sağlık çalışanlarıyla birlikte üç vardiyalı bir sistem kurmamız gerekiyor. 15 kişi bağlamamız gerekiyor. Mevzuata bakalım herhangi bir sıkıntı çıkmazsa ambulans verebiliriz. Şimdi iki tane yeni ambulans geldi. Ben burayı dile getirdim ama ambulansı vermekle sorun çözülmüyor" diyerek muhtarlara umut ışığı oldu.

Diğer muhtarları da dinleyen Vali Köşger, köylerde imam eksikliği, içme suyu kaymaklarının yetersizliği, kış suyu için göl yapımı gibi talepleri not alarak konuya ilişkin ilgili kurumlarla görüşeceğini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER