Ambulans helikopterler 'sağlık' için semalarda

Ambulans helikopterlerle 28 Ekim 2008'den itibaren 18 bin 819 hasta ve yaralı taşındı.

Ambulans helikopterler 'sağlık' için semalarda
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğün'den alınan bilgiye göre, Türkiye’de ilk ambulans helikopter hizmetinin 2 araçla 28 Ekim 2008’de başlamasının ardından helikopter sayısı önce 2009'da 7'ye, daha sonraki yıllarda 17'ye çıkarılarak 16 kentte konuşlandırıldı.

Coğrafi yapı, ulaşım ve hava şartlarına bağlı seçilen Adana, Afyon, Ankara (2 adet), Antalya, Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon ve Van'da konuşlandırılan helikopterler, vatandaşların şifa ararken en büyük umudu oldu.

Yeni doğan bebekten, yetişkinlere ve yaşlılara kadar her yaş ve sosyal statüdeki insanlara eşit hizmet veren ambulans helikopterler, çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle acil tedaviye ihtiyaç duyanların yanı sıra trafik kazası başta olmak üzere yaralanmalardaki müdahaleler için gerekli sevklerde imdada yetişti.

Belirlenen sorumluluk alanlarındaki illere operasyon merkezinin yönlendirmesiyle en kısa zamanda ulaşarak sevkleri gerçekleştiren ambulans helikopterlerle 2008'den itibaren 81 ilde 18 bin 819 hasta ve yaralı çeşitli hastanelere sevk edildi. En fazla hasta ve yaralı, İzmir ve Antalya'da konuşlandırılan helikopterlerle taşındı. Helikopterlerle en çok hizmet, 4 bin 770 hasta ve yaralıya 2010'da verildi. Bu yılın ilk ayında da helikopterler, 171 hasta ve yaralı için havalandı.


Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 03:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER