banner247

112'ler de 5'lik Sistemden 4'lük Sisteme Dönüyor

112'ler de 5'lik Sistemden 4'lük Sisteme Dönüyor

112'ler de 5'lik Sistemden 4'lük Sisteme Dönüyor
İlk Defa 2004'de direk personel alımına gidilen 112 acil istasyonlarına 5 att 5 paramedik 5 doktor atamaları yapılamaktaydı. 

Geçen ay yaptığımız '' 112 sisteminde köklü değişiklikler'' haberimizle bundan sonra istasyonlara 5 değil 4 personel çalışacağını duyurmuştuk.

Uygulama çeşitli illerde tek tek başladı. Bunlardan sonuncusu Sivas'ta yapıldı. Uygulamanın mimarı ise Sağlık Bakanlığı, olayın il sağlık yetkilileri ile alakası bulunmamaktadır

Anadolu Ajansı Haberi aşağıdadır;

Sivas Sağlık Müdürü Bahattin İlter, Merkez 8 Nolu Yıldız Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu'nun hizmete başladığını bildirdi. 

İlter, yaptığı yazılı açıklamada, Sivas ilinin geniş bir coğrafi alana dağılması, kış iklim koşullarının ağır olması, kırsal nüfusun ve köy sayısının fazla olması nedeniyle hızlı ve etkin bir şekilde hizmet verilmesi gereken acil sağlık hizmetlerinde aksamalar ve acil vakalara müdahale açısından gecikmeler olduğunu belirtti. 

Acil sağlık hizmetlerinin daha geniş bir coğrafi alana hızlı ve etkin bir şekilde götürülmesi amacıyla 112 istasyon sayılarının artırılmasının amaçlandığını ifade eden İlter, şunları kaydetti: 

"Bu amaçla acil vaka ve nüfus yoğunlunun fazla olduğu merkez Yıldız beldesi ve çevre köylerine daha çabuk ulaşabilmek ve hizmet vermek amacıyla Yıldız beldesinde konuşlanmak üzere Merkez 8 Nolu Yıldız Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonumuz 23 Kasım 2011 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Acil sağlık hizmetlerinin daha etkin hale getirilmesi İçin çalışmalarımız devam etmekle birlikte, ilimizin coğrafi bölgeler itibarıyla yoğunluğu dikkate alınarak yeni planlamalarımız devam edecektir. Merkez Yıldız istasyonumuz da 4 paramedik 

(ambulans ve acil bakım tekniker), 4 ATT (acil tıp teknisyeni), 4 şoför ve 2 adet ambulans araç ile Yıldız beldesi başta olmak üzere, merkeze bağlı Kurtlapa, Ovacık, Yakupoğlan, Gümüşdere, Alahacı ve çevre köyler ile Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya beldesi, Sarıyar, Yusufoğlan, Kargın, Çırçır ve çevre köylerine her gün 24 saat acil sağlık hizmetleri verecektir." 

personelsağlık.net
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER