112 Acil Servisinde Jemus Sistemi Dönemi

112 Acil Hizmetleri haberleşmesinde Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) sistemi kullanılacak.

112 Acil Servisinde Jemus Sistemi Dönemi
 Düzce'de, 112 Acil Hizmetleri haberleşmesinde Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) sistemi kullanılacak.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, gerçekleştirilen çalışma sonucunda Düzce'nin bütün komşu il sınırlarına kadar gidilrek eyrıntılı çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Bu çalışmalarda telsiz görüşmelerin test edildiği ifade edilen açıklamada, sistemle kesintisiz ve daha sağlam bir haberleşme ağı kurulacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığının, 1995-1996 yıllarında kurulan analog telsiz sistemlerinin işlevselliğini yitirmesi nedeniyle 112 Acil Sağlık Hizmetleri haberleşmesinde veri aktarımına imkan veren "Sayısal Telsiz Sistemine" geçilmesinin planlandığı kaydedilen açıklamada, bakanlığın yaptığı çalışmalar sonucunda, kentsel ve kırsal alanda haberleşme kullanım ihtiyaçlarının Jandarma ile örtüşmesinden dolayı Sağlık Bakanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı arasında JEMUS Projesi altyapı protokolünün imzalandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, sistem sayesinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonları arasında kesintisiz net bir şekilde görüşmelerin sağlanacağı, telsiz kayıtlarının tutulacağı, herhangi bir doğal afet durumunda ise bütün illerle koordineli olarak çalışma imkanının oluşacağı vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2014, 06:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER