banner247

112 Acil engel tanımadı

112 Acil Sağlık Hizmetleri ekipleri ağır kış şartları ve yoğun kara rağmen tüm engelleri aşarak onbeşi diyaliz olmak üzere doksan beş hastayı sağlık kuruluşlarına ulaştırarak hayat kurtardı

112 Acil engel tanımadı

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren İl Ambulans Servisi Başhekimliği'ne bağlı 112 Acil Servis ekipleri, gece gündüz, yağmur kar demeden görevlerini yapıyor. 7/24 hizmet veren ekipler, başka hayatları kurtarmak için kendi canlarını da zaman zaman tehlikeye atıyor. 112 Acil Servis ekipleri, hastalara ulaşabilmek için bazen dağdan yola düşen kayaları kaldırarak, bazen  kar kürüme araçlarının ardından tehlikeli aşarak müdahale ediyor.

95 HASTAYA ULAŞTILAR

Her şeye rağmen görevlerini severek yapan ekipler,  Samsun'da son yağan karla birlikte hastalara ulaşmak için canla başla görev yaptı. Zaman zaman belediye ve karayolları ekipleriyle ortaklaşa çalışan 112 Acil Servis çalışanları 4x4 ambulanslarla on beşi diyaliz olmak üzere toplam doksan beş hastaya müdahale ederek hastanelere taşıdı. Ambulansların ulaşamadığı 4 hasta için ise UMKE ekibi devreye girdi.

ALTMIŞ ÜÇ AMBULANSLA HİZMET

Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Alaaddin Domaç, Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde il genelinde kırk farklı noktada toplamda altı yüz on dokuz personel ile hizmet verdiklerini belirtti. Dr. Domaç, "Toplamda altmış üç ambulans ile acil vakalara müdahale eden 112 envanterinde aynı zamanda üç paletli ambulans, bir obez ambulans (yoğun bakım), bir adet dört yataklı ambulans, bir helikopter ambulans bulunmaktadır. 4x4 özelliği olan ambulanslarımız zorlu arazi şartlarını aşmak için ilçelerde görevlendirilmektedir. Afet ve olağan dışı durumlarda görev yapan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Samsun ili içinde iki yüz otuz beş gönüllü personeli ve üç arazi aracı ve bir mobil komuta aracı ile hizmet vermektedir" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER