Yılda 37 bin hayat nasıl kurtulur

Yapılan araştırmaya göre, haftada 150 dakika tempolu yürümek veya bisiklete binmek gibi orta şiddetli aktivite yapmak yılda 37 bin hayatı kurtarabilir.

Yılda 37 bin hayat nasıl kurtulur
Ramblers and Macmillan Cancer Support tarafından yapılan araştırma, fiziksel hareketsizliğin İngiltere'deki ölümlerin %17'sinden sorumlu olduğunu ve hayatları üç ila beş yıl arasında kısalttığını ortaya koydu. Araştırma sonuçları; aktif insanların daha az stresli olduğunu, daha iyi uyuduğunu, depresyon riskinin %30 daha az olduğunu ve bunama risklerinin de düştüğünü gösteriyor. Araştırmayı yapan Macmillan Cancer Support'un yöneticisi Ciaran Devane, fiziksel hareketsizliğin dünya çapında bir problem olduğunu ve bir an önce ele alınması gerektiğini belirtti ve “Sağlık uzmanları, sağlıklı bir yaşam için yürüyüş gibi aktiviteleri reçetelendirerek önermeli” dedi. Ayrıca araştırma; haftada 150 dakika orta şiddetli aktivite yapmanın, 7 bin meme, 5 bin bağırsak kanserini, 295 bin diyabet vakasını önleyebileceğini ve 12 bin kalp hastasının acil müdahale riskini azaltabileceğini gösteriyor.  
ARAŞTIRMA FİZİKSEL AKTİVİTE'NİN ÖNEMİNE NASIL DEĞİNİYOR? 
• Fiziksel hareketsizlik ömrü kısaltır. 
• Fiziksel hareketsizlik pahalıdır. Sağlık harcamaları, erken ölümler ve hastalığa bağlı iş gücü eksikliğinin ekonomiye maliyeti İngiltere'de yılda 10 milyar sterlin. 
• Fiziksel aktivite hayat kurtarır. Araştırmaya göre İngiltere'deki herkes yeteri kadar aktif olsa bir yılda 37 bin ölümün önüne geçilebilir. 
• Fiziksel aktivite beyin aktiviteleri için iyidir. 
• İnsanları harekete geçirmek için yürüyüş en iyi yöntem maliyetsiz.  
PROF. KAŞIKÇIOĞLU: TÜRKİYE'NİN HAREKET NOTU KIRIK 
Aktif Yaşam Derneği'ne bu konuda görüş bildiren İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Kardiyoloji Uzmanı ve Spor Hekimi Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu yürüyüşün önemine şu sözlerle ifade etti: “Hareketsizlik, dünyada ölüm sebepleri arasında 4. sırada yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre hareketsizlik konusunda Avrupa'da notu en kırık olan ülkeyiz. Bizler de sadece hastalık konusunda değil, sağlıklı bir yaşam için yürüyüş öneriyoruz. Çünkü yürüyüş, hareketin en masum ve en doğal şeklidir. Yürüyüş herkesin rahatlıkla yapabileceği, basit ve bedava bir yöntem. Haftanın 3 günü veya daha fazlasına yayarak toplamda 150 dakika yürüyüş öneriyoruz. Fakat ülkemizde şehir planlama, özellikle kaldırım yapılanmaları konusunda ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Yürüyüş alanlarının insanlar için mutlaka yaşatılması gerekiyor. Yürüyüş aynı zamanda meme kanseri, kolon kanseri gibi birçok hastalık için önleyici oluyor. Elimizde ani ölümleri engelleyen, kilo kontrolü sağlayan, kalp ve damar hastalıklarını ve şeker hastalığını engelleyen bir ilaç var ve insanlarımız bu ilacı kullanmayı reddediyor. Bu yaklaşımın değişmesi gerekiyor.”
Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 20:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER