YATAY GEÇİŞ'DE DEĞİŞİKLİK

Öğrenciler farklı bölümlere yatay geçiş yapabilecek

YATAY GEÇİŞ'DE DEĞİŞİKLİK
 Üniversitelerarası yatay geçiş değişti. Artık üniversitede okurken öğrenciler okudukları bölümden farklı bölümlere de geçiş yapabilecek. LYS başvurularının bitimine son 3 gün kala yapılan bu değişikliğin ardından YÖK, tüm öğrencileri uyardı, "Yatay geçiş imkanı var. Tüm sınavlara girin" dedi.

Yatay geçiş, üniversite öğrencilerinin aynı bölümde ama farklı üniversitede okuyabilmelerinin önünü açan düzenleme. O değişiyor. Artık öğrenciler okudukları bölümden farklı bölümlere de yatay geçiş yapabilecek. Tabi belirli kriterlere uygun olmak şartıyla.

Yeni yönetmelikle, üniversite öğrencilerinin farklı puan türleri arasında yatay geçişleri kolaylaştırıldı. Öğrenciler yerleştikleri belli bir puan türündeki bölümden farklı bir puan türündeki bölüme yatay geçiş yapmak isterler ise YÖK'e başvuru yapılacak. Ve  öğrencinin sınava girdiği yıldaki ösym merkezi yerleştirme puanları dikkate alınacak.

Örneğin, işletme bölümünde okuyan bir öğrenci inşaat mühendisliğine geçiş yapmak isterse, bu öğrencinin MF 4 puanının bulunması gerekiyor. Eğer o puan öğrencinin sınava girdiği yıl ki taban puanına eşit veya yüksek ise öğrenci geçiş yapabilecek.
Ancak, bölümlere başvurular yüzde 10'u geçer ise ozaman en yüksek puandan sıralama yapılacak.
İşte bu nedenle YÖK yetkilileri, LYS sınavı başvurularına son 3 gün kala yatay geçiş imkanı olduğu için LYS'nin  tamamına kayıt yaptırmaları ve tüm sınavlara girmeleri konusunda uyardı.

DHA

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2014, 17:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rıdvan çılgın
Rıdvan çılgın - 4 yıl Önce

Bu sadece lys için mi dgscileri etkiler mi

SIRADAKİ HABER