Türkiye'den Avrupa'ya Acil Sağlık Eğitimi

İZMİR kapsamında Macaristan'dan gelen National Ambulance Service hekim ve sağlık personeline, Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi ile Narlıdere 112 Komuta Kontrol Merkezi'nde eğitim verildi.

Türkiye'den Avrupa'ya Acil Sağlık Eğitimi
İZMİR kapsamında Macaristan'dan gelen National Ambulance Service hekim ve sağlık personeline, Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi ile Narlıdere 112 Komuta Kontrol Merkezi'nde eğitim verildi. 

Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim Merkezi'nde, ilçedeki 6,8 şiddetindeki bir deprem senaryosu canlandırıldı. Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri, 112 Acil Servis ekiplerinin de katıldığı tatbikatta, ilçede enkaz altında kalan yaralılara müdahale edildi. Macaristan'dan gelen sağlık ekiplerinin de dahil edildiği, bazı sağlık personelinin ise izlediği tatbikat başarıyla gerçekleştirildi. Tatbikata göre, enkaz altında kalan yaralılara ilk olarak UMKE ekipleri müdahale etti. Enkaz altında Macaristanlı meslektaşlarına yaralıya müdahaleyi uygulamalı olarak anlatan ekipler, daha sonra yaralının ambulanslarla bölgeye kurulan çadır hastaneye taşınmasını ve burada yapılacak müdahaleleri gösterdi. Macar doktor ve sağlık çalışanlarına ayrıca hava ambulans sistemi, acil vakalara alanda tıbbi yaklaşım, hasta nakli ve ulusal medikal kurtarma teknikleri konusunda bilgiler aktarıldı.

UMKE İzmir Sorumlusu Serhat Sami Çengel; Balkan Acil sağlık Eğitim Projesi kapsamında Macaristan'dan gelen 16 doktor ve sağlık çalışanına iki hafta boyunca eğitim verildiğini belirtti. Urla'daki Sağlık Bakanlığı Eğitim Tesisleri'nde UMKE ekipleri olarak 6,8 şiddetindeki bir depremde yapılacak operasyonun tatbikatını yaptıklarını ve buna Macaristan'dan gelen ekipleri de dahil ettiklerini anlatan Sami, şöyle konuştu: "Daha önce Arnavutluk'tan iki ekibe eğitim verdik. Macaristan'dan gelen sağlık çalışanlarına da 2 hafta boyunca çeşitli bilgiler, eğitimler verdik.
Geçmişte bizler yurt dışına bir takım eğitimler için gittik. Şimdi yurt dışından eğitim almak için geliyorlar. İki Arnavut ekibi eğitime geldi, Macarlar 3. ekip oldu. Oldukça memnunlar. UMKE'nin, 112 yaptığı çalışmalardan oldukça çok etkileniyorlar."
 Macarlardan Türk sağlık çalışanlarına övgü Macar sağlık çalışanları da aldıkları eğitimlerden dolayı Türk sağlık görevlilerine teşekkür etti. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de acil servis hekimlerinden olan Kilti Kerekes, İzmir'de iki hafta boyunca çok iyi organize edilmiş bir eğitim aldıklarını ve etkilendiklerini kaydetti.
Afet yönetimiyle ilgili değişik tecrübeler kazandıklarını, hastaneleri gezdiklerini, 112 Acil Servis hizmetlerinin nasıl verildiğini uygulamalı ve yerinde gördüklerini dile getiren Kerekes, "Budapeşte'de böyle bir sistemimiz yok. Afet yönetimiyle ilgili ayrıca büyük bir hastanenin acil servisini de gezdik. Bizim için oldukça faydalı bir eğitim oldu" diye konuştu. Macar sağlık çalışanlarından Maria Ratyis de çok öğretici bir programdan geçtiklerini, senaryoları çok beğendiklerini, Türk sağlık çalışanlarından çok şey öğrendiklerini söyledi.  
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 19:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER