Türkiye'de Hortum Gerçeği

Türkiye’nin gördüğü en güçlü hortum! “Türkiye’de hortum her zaman boş olan kıyılar ve ovalarda olduğu için sorun yoktu. Ancak araziler yerleşime açıldıkça hortuma maruz kalan insan sayısı artıyor. İklim değişikliği oldukça, yani yerle yukarısı arasındaki sıcaklık farkı artmaya devam ettikçe Türkiye’de hortumların sayısı da şiddeti de artacak.”

Türkiye'de Hortum Gerçeği
Türkiye’nin gördüğü en güçlü hortum!

Meteoroloji uzmanlarına göre bu, Türkiye’nin şimdiye kadar gördüğü en kuvvetli hortum. Ancak son değil. Uzmanlar “Daha fazlası ve şiddetlisi olacak” diye uyarıyor.

Elazığ’ın Maden ilçesinde önüne geleni kapıp savuran hortum 6 işçinin ölümüne neden oldu. Bölgede inceleme yapan meteoroloji müdürlüğü yetkilileri ve görgü tanıklarından alınan bilgilere göre önceki gün saat 18.30 sıralarında başlayan hortum, Dutpınar ve Kaşlıca köyleri arasında gerçekleşti. Bölgedeki meteorologlar hortumun çapının 200 ile 250 metre arasında olduğunu tespit etti.

Elektrik yüklü bulut mu?

Yetkililer şimdi meydana gelen hava olayının hortum mu yoksa içinde güçlü elektrik akımları barındıran ve büyük fırtınalara yol açan kümülonimbus bulutunun yere inmiş hali mi olduğunu araştırıyor. İşte uzmanların değerlendirmeleri:

‘Hortuma alışmalıyız’

- Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu (İTÜ Afet Yönetim Merkezi Müdürü): “Türkiye’de hortum her zaman boş olan kıyılar ve ovalarda olduğu için sorun yoktu. Ancak araziler yerleşime açıldıkça hortuma maruz kalan insan sayısı artıyor. İklim değişikliği oldukça, yani yerle yukarısı arasındaki sıcaklık farkı artmaya devam ettikçe Türkiye’de hortumların sayısı da şiddeti de artacak.”

‘La Nina’nın etkisi’

- Yüksel Yağan (Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri): “Türkiye’de şehirleşme arttıkça hortum daha çok rapor ediliyor. Elazığ hortumunun temel nedeni atmosferin üst seviyesindeki hava sıcaklığı ile yer seviyesindeki sıcaklık farkının büyük olması. Son 4 aydır etkisi altında ciddi bir kış geçirdiğimiz hava sistemi La Nina nedeniyle ekstrem hava koşulları göreceğiz.”

Radar tespit edebilirdi

- Prof. Dr. Orhan Şen (İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi): Elazığ’da meteorolojik radar yok. Eğer olsaydı kesinlikle hortum önceden tespit edilebilir, belki de bu can kayıpları yaşanmazdı. Radarlar bölgeye ve şartlara bağlı olarak hava hareketlerini 0-4 saat arasında önceden tahmin edebiliyor.

Hortum görünce ne yapmalı?

İTÜ Afet Yönetim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Türkiye’de afetlere bütüncül bakış ve bilinç olmadığını söylüyor. Hortumlara alışık olmayan halkımızın neler yapması gerektiğini ise şöyle anlatıyor: “En büyük problem hortum olduğu zaman insanların oturup seyretmesi. Hortumdan hep uzak durmalı. Hortuma açık alanda yakalanılırsa mutlaka çukur bir yere çöküp kapanmak gerekiyor. Hortumun etrafa savurduğu enkaz parçalarından kurtulabilmek için çökerek küçülmek lazım. Bina içindeyseniz tuvalet, banyo, koridor gibi camları olmayan yerlerde çök-kapan yapmalı. Ya da Amerikalılar gibi banyo küvetine girerek üstümüze yatak, yorgan almalı ki düşen ve savrulan enkazdan korunulsun.”
Gazete Vatan
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER