Suriyelilere Harcanan Para 2.5 milyar Doları Geçti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki savaş nedeniyle ilk günden itibaren Türkiye’ye sığınan tüm Suriyelilerle ilgili olarak yapılan toplam harcamanın 2.5 milyar ABD Dolarını aştığını bildirdi.

Suriyelilere Harcanan Para 2.5 milyar Doları Geçti
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki savaş nedeniyle ilk günden itibaren Türkiye’ye sığınan tüm Suriyelilerle ilgili olarak yapılan toplam harcamanın 2.5 milyar ABD Dolarını aştığını bildirdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ülkelerindeki şiddetten kaçan Suriyelilere yönelik "açık kapı politikası" izlendiğini belirterek, “Bu çerçevede, zorla geri göndermeme ve sınırdan geri çevirmeme ilkelerini titizlikle uygulayarak, uluslararası hukuk uyarınca Suriyelilere, ayrım gözetmeksizin, ‘geçici koruma’ sağlanmaktadır” dedi.
-"GEÇİCİ VATANDAŞLIK STATÜSÜ VERİLEN SIĞINMACI BULUNMAMAKTADIR”-
Türkiye’ye gelen Suriyelilerin giriş kayıtlarının İçişleri Bakanlığı tarafından yapılmakta olduğunu ifade eden Davutoğlu, ayrıca, ‘geçici vatandaşlık’ statüsü verilen sığınmacı bulunmadığını söyledi.
Geçici korumadan yararlanan Suriyelilerin halen 10 ilde bulunan 22 barınma merkezinde kaldığını belirten Davutoğlu şöyle dedi:
“Suriye'deki olayların başladığı 2011 yılı Nisan ayından 16 Mart 2014 tarihine kadar 466 bin 474 Suriyeli bu merkezlere gelmiştir. 16 Mart 2014 tarihi itibarıyla Hatay'da 14 bin 781, Gaziantep'te 34 bin 421, Kilis'te 37 bin 607, Şanlıurfa'da 73 bin 413, Kahramanmaraş'ta 15 bin 624, Osmaniye'de 9 bin 418, Adıyaman'da 10 bin 16, Adana'da 11 bin 621, Mardin'de 7 bin 713, Malatya'da 7 bin 215 olmak üzere toplam 221 bin 829 Suriyeli bulunmaktadır. Barınma merkezlerinin dışında bulunan 500 bin civarında Suriyeli sığınmacının ise kayıt altına alınma çalışmaları devam
-“BARINMA MERKEZLERİNDE KADIN TİCARETİ, FUHUŞ İDDİALAR ASILSIZDIR”-
Ülkedeki barınma merkezlerine giriş çıkışların sıkı denetim altında olduğuna işaret eden Dışişleri Bakanı, “Bu nedenle barınma merkezlerinde kadın ticareti, fuhuş, çocuk satılması ya da organ ticareti yapıldığı yolundaki iddialar asılsızdır” açıklamasını yaptı.
-“SURİYELİLERLE İLGİLİ OLARAK YAPILAN TOPLAM HARCAMA İSE 2.5 MİLYAR ABD DOLARINI AŞMIŞTIR”-
Çadır ve konteyner kentlerde kalmakta olan Suriyelilerin barınma, beslenme ve sağlık ihtiyaçlarını gidermek için gerekli olan bütçenin Başbakanlık Acil Yardım Ödeneğinden karşılandığına işaret eden Davutoğlu, “Sadece çadır ve konteyner kentlerde kalan Suriyelilerin barınma, beslenme ve sağlık ihtiyaçları için 2011 Nisan ayından beri harcanmış olan toplam miktar 1 milyar 751 milyon 281 bin 19,40 TL'dir. Buna karşılık, Suriye'deki savaş nedeniyle ilk günden itibaren ülkemize sığınan tüm Suriyelilerle ilgili olarak yapılan toplam harcama ise 2.5 milyar ABD Dolarını aşmıştır” dedi.
Ülkedeki barınma merkezlerinde bulunan Suriyelilere kişi başı ayda 45 ABD Doları tutarında elektronik kart (e-food) verilmesine yönelik olarak Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılayı işbirliğiyle hazırlanan projenin Ekim 2012'de uygulanmaya başlandığını kaydeden Dışişleri Bakanı, şöyle dedi:
“WFP'nin sözkonusu projesi için ülkemiz dahil bağışta bulunanların sağladığı finansman Aralık 2013 itibarıyla 63 milyon ABD Doları'nı bulmuştur. Sözkonusu meblağdan 44 milyon ABD Doları gıda kartlarına yüklenmek üzere Türk Kızılayı'na transfer edilmiştir. Aralık 2013 itibarıyla, sözkonusu projeden 14 kampta misafir edilen toplam 117 bin Suriyeli faydalanmaktadır.”
Uluslararası toplumun bugüne kadar Türkiye’ye sağladığı ikili ve çok taraflı yardımların toplamının Şubat 2014 itibariyle yaklaşık 183 milyon ABD Doları olduğunu belirten Davutoğlu, “Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Suriye'ye komşu dört ülkedeki Suriyeli sığınmacılara yönelik yardımların eşgüdümü amacıyla Bölgesel Mülteci Müdahale Planı hazırlamıştır. Düzenli olarak güncellenmekte olan sözkonusu plan çerçevesinde BMMYK bütün komşu ülkeler için 2013 sonu itibarıyla toplam 3 milyar ABD Doları tutarında yardım çağrısında bulunmuş, uluslararası toplum tarafından sözkonusu meblağın yüzde 71'i finanse edilebilmiştir. 2014 yılma ait yeni Bölgesel Mülteci Müdahale Planı'nda ise ülkemiz için 522 milyon ABD Doları yardım çağrısında bulunulmaktadır” dedi. 
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER