Sayıştay 3 yıl devre dışı bırakıldı

Sayıştay 3 yıl devre dışı bırakılarak resmi gazetede yayınlandı.Kamu kurumlarının denetimi artık yok..

Sayıştay 3 yıl devre dışı bırakıldı

Kamu kurumlarının mali bilgi ve tablolarını 3 yıl daha Sayıştay’a vermemesinin önü açıldı.

Yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete‘de 8 Aralık’ta yayınlandı. Sayıştay yetkilileri, “Şu anda kurumsal bazda bilanço ve mali tablolar oluşturulamıyor. Biz 3 yıl içinde yine denetleme yapacağız ama sınırlı olacak” bilgisini verdi.

Düzenleme hakkında bilgi veren uzmanlar ise, “Sayıştay, bu yıl kamu kurumlarından mali rapor ve tablolarla ilgili bilgi alamadığı için birçok kurumla ilgili denetim görüşü oluşturamadı. Bu düzenlemeyle kurumlar 3 yıl daha mali tablolarını Sayıştay’a vermeme hakkına sahip olacaklar” diye konuştu. 2013′te Sayıştay’ın kamu kurumları ile ilgili olarak hazırlayıp Meclis’e gönderdiği 140’tan fazla raporun büyük bir kısmında, “İnceleyemedik, görüş belirtemiyoruz” deniliyordu.

Denetim krizinin başlangıcını geçen yıl yapılan bir yasal değişiklik oluşturuyor. Sayıştay’ın denetim yetkililerinin geçen yıl ortasında değiştirilmesinden sonra, 2012 Ekim ayında Sayıştay kamu kurumlarının 2011 çalışmalarıyla ilgili hazırladığı 132 raporu Meclis’e “Yeni yasaya uygun olmadığı” gerekçesiyle sunamamıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2013, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER