Sağlık Bakanlığı Yeni Muayenehaneye İzin Vermeyecek

Sağlık Bankalığı “Tam Gün Yasasının" tıp fakültelerinde öğretim üyelerinin muayenehanelerinin 18 Nisan'a kadar kapatılması” içeren hükümlerin ilerlemesinin durdurulması ile yeni düzenlemeye gitti.

Sağlık Bakanlığı Yeni Muayenehaneye İzin Vermeyecek
Sağlık Bankalığı “Tam Gün Yasası”nın tıp fakültelerinde öğretim üyelerinin muayenehanelerinin 18 Nisan’a kadar kapatılması” içeren hükümlerin ilerlemesinin durdurulması ile yeni düzenlemeye gitti.

Muayenehanesi bulunan veya özel sağlık kuruluşlarında görevli tıp görevli öğretim üyeleri Anayasa Mahkemesine esas hakkında karar alınıncaya ve bir düzenleme yapılana kadar faaliyetleri aynı devam edecek.

Özel yeni muayene açılmasına izin verilmeyecek ve özel hastanelerde çalışmaya ise yürürlükteki “Tam Gün Yasası”na göre izin verilebilecek.

Müsteşarı Nihat Tosun, yayınladığı genelgede 18 Nisana kadar tıp fakültelerindeki 18 Nisan kadar tıp fakültelerinde öğretim üyelerinin muayene hanelerinin kapatması özel hastanelerde görev yapanlar ise buna son vermeleri, aksi halde ise üniversiteleriyle ilişiklerinin kesileceği dair düzenlemenin Anayasa Mahkemesince yürürlüğünün durdurulduğu hatırlattı.

Bu alınan karar ile düzenlemenin uygulanma imkanı kalmadığını belirten Tosun, Üniversite ve GATA görevli tabip ve diş tabiplerinden halihazır serbest meslek faaliyetinde bulunan veya özel sağlık kuruluşlarında faaliyetleri Anayasa Mahkemesi konu hakkında karar verilince veya yeni bir kanun düzenleme yapılıncaya kadar aynı şekilde devam edebileceğini bildirildi.

Torba Yasayla getirilen “Tam Gün” düzenlemesinin diğer hükümleri yürürlükte bulunduğundan ve söz konusu Anayasa Mahkemesi kararı yeni serbest meslek faaliyetinde bulunmak veya özel sağlık kuruluşlarında çalışmak isteyenler bu yolu açmadığından muayenehane açmak isteyenler izin yok. Özel hastanelerde çalışma ise yürürlük teki “ Tam Gün Yasası”na göre izi verilecek.
Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2014, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER