ÖZGÜRLÜKLER KAZANSIN

Türkiye, demokrasi tarihinin en kritik seçimlerinden biri için bugün sandık başına gidiyor. Genel seçim havasında girilen yerel seçimlerde 26 parti yarışacak, 52,7 milyon seçmen belediye başkanlarını belirleyecek. Yolsuzluk operasyonları, ses kayıtları, Twitter ve YouTube’a konulan yasakların gölgesinde yapılacak seçimde vatandaşların genel talebi, özgürlüklerin kazanması.

ÖZGÜRLÜKLER KAZANSIN
 Türkiye’de bugün 52 milyon 695 bin seçmen sandık başına giderek yerel yöneticilerini seçecek. 26 siyasî partinin yarışacağı seçimlerde 194 bin sandıkta kullanılacak oylarla 5 yıllığına belediye başkanları belirlenecek. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonları, ses kayıtları, Suriye’yle savaş senaryoları, Twitter ve YouTube gibi sosyal medyaya konulan yasakların gölgesinde yapılacak seçimde genel istek, özgürlüklerin kazanması. Yerel seçimlerde bugüne kadar genellikle başkan adaylarının projeleri ve vaatleri konuşulurdu. Bu seçime ise ‘genel seçim’ havasında giriliyor. İktidar partisinin seçimi ‘referandum’ havasına sokarak yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarından aklanmaya çalıştığı belirtiliyor. Muhalefet partileri bu seçimlerde iddialı. Başbakan’ın ‘kutuplaştırıcı üslubu’ sebebiyle görülmemiş bir gerginlikte girilen yerel seçimlerden sonra ülkenin biraz olsun sakinleşmesi bekleniyor. Demokrasinin kazandığı seçimlerin ülkeyi rahatlatan bir etkisi oluyor. Yurdun doğusundaki 32 ilde 07.00-16.00, diğer illerde 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek. Seçmenin TC kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı gibi resmî belgelerden birinin ibrazı gerekecek. Usulsüzlük yaptığı tespit edilenlere çeşitli para ve hapis cezaları verilecek.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonları, ses kayıtları, Suriye'yle savaş senaryoları, Twitter ve YouTube gibi sosyal medyaya konulan yasakların gölgesinde yapılacak seçimde genel istek, özgürlüklerin kazanması. Bu seçimlerde 26 milyon 704 bini kadın, 25 milyon 991 bini erkek toplam 52 milyon 695 bin seçmen, 194 bin 310 sandıkta oy kullanacak. Oy sandıklarının tamamı bu yıl şeffaf olacak. Seçmenler cep telefonu veya fotoğraf makinesi ile oy verme yerine giremeyecek. Bu oy verme yerine girmeden önce kapatılarak sandık kurulu başkanına teslim edilecek ve oy kullanma işleminden sonra geri alınabilecek. Köyde ikamet eden seçmenler, il genel meclisi üyeliği ve köy muhtarlığı seçimi için oy kullanacak. Büyükşehir olmayan illerde yaşayan vatandaşlar ise il genel meclisi, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği ile mahalle muhtarlığı seçimi yapacak. Büyükşehirlerde yaşayanlar ise büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği ve mahalle muhtarlığı için oy kullanacak.

Seçimde il genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası turuncu renkli zarfa konulacak. İlçe belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası, belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ile büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası mavi renkli zarfa yerleştirilecek. Muhtar seçimlerinde ise oy pusulası mor renkli zarfa konularak sandığa atılacak.

Seçmenin kimlik tespitinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birinin ibrazı gerekecek. Bütünlüğü bozacak şekilde yırtılmış veya koparılmış, üzerinde ‘evet' mührü dışında veya ‘evet' mührü yerine herhangi bir özel işaret, isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılan, üzerinde yer alan siyasi partilere veya bağımsız adaylara ait bölümleri belirgin şekilde karalanmış, çizilmiş veya işaretlenmiş olan oy pusulaları geçersiz sayılacak. Yerel seçimin yapılacağı 30 Mart oy verme günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.

Seçim hilelerine büyük ceza

30 Mart'taki yerel seçimlerde usulsüzlük yaptığı tespit edilenlere çeşitli para ve hapis cezaları verilecek. Seçimlerde başkası adına oy veren veya vermeye teşebbüs edenler, 3 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Mükerrer oy kullanan veya kullanmaya teşebbüs eden kişiler de aynı şekilde cezalandırılacak. Seçmenin sandık yerine gelmesini engelleyenlere bir yıldan 4 yıla kadar hapis verilecek. Oy sandığının yerini değiştiren, sandığı açan, çalan veya tahrip edenler ya da içindeki oy zarflarını alan, çalan ve değiştirenlere 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. Oyların sayımı ve dökümü açık olarak yapılacak. Oy verme yerinde hazır bulunanlar sayım ve dökümü takip edebilecek. Sayım ve döküm cetvelinde siyasi partilerin ve bağımsız adayların aldığı oylar orada bulunanlara başkan tarafından yüksek sesle ilan edilecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2014, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER