Manisa'da Zehirlenme Nedeniyle Kriz Merkezi Kuruldu

Kışlada enfeksiyon alarmı! Bir asker yaşamını yitirdi bir asker yoğun bakımda

Manisa'da Zehirlenme Nedeniyle Kriz Merkezi Kuruldu

Manisa’da enfeksiyon olayının yaşandığı 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında askerler yemin töreni sonrası ailelerine kavuştu. Yaşanan enfeksiyonda son durumu açıklayan Manisa Valiliği, bin 49 askerin kışlada, 194 askerin hastanede tedavi gördüğünü, 2 askerin ise yoğun bakımda olduğunu bildirdi.
Manisa’da enfeksiyon salgınında 1 askerin hayatını kaybettiği, bin 49 askerin ise etkilendiği 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında acemi eğitimlerini tamamlayan askerler için bugün yemin töreni düzenlendi. Kışlada askerler yemin töreni sonrası ailelerine kavuştu. Yemin törenine katılan aileler, daha sonra kışlanın dışında çocuklarını bekledi. Yaşanan olaylardan dolayı endişeli olan aileler, çocuklarına sağ salim kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. Yaşanan enfeksiyon olayı nedeniyle rahatsızlığı devam eden askerlerden 194’ünün Manisa’da çeşitli hastanelerde tedavileri devam ederken, kışla içinde kurulan revirde de askerlerin tedavilerinin sürdüğü öğrenildi. Rahatsızlığı dolayısıyla yemin törenine katılamayan erler, tedavileri tamamlandıktan sonra yemin ederek birliklerine gönderilecek.

Manisa Valiliğinden son durumla ilgili açıklama
Öte yandan Manisa Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, enfeksiyondan dolayı Manisa’daki 5 hastanede ikisi yoğun bakımda toplam 194 askerin tedavilerinin devam ettiği bildirildi. Valilikten yapılan açıklama şöyle:
"23-24 ve 25 Mayıs 2017 tarihlerinde ilimiz 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında askerlerin bulantı, kusma ve ishal yakınmaları ile acil servislerimize başvurarak gelişen olayda halen toplam bin 49 asker etkilenmiştir. Olayla ilgili Türkiye Halk Sağlığı Kurumundan 1’i profesör 10 kişilik uzman heyet özel uçakla Manisa’ya gelmiştir. Ayrıca Manisa Kamu Hastanelerinden 18 hekim, 30 yardımcı sağlık personeli, 6 acil yardım ambulansı, 3 UMKE ekibi, 2 UMKE çadırı ile hizmet verilmeye başlandı. İzmir’den 6 ambulans ve 1 UMKE ekibi destek amaçlı gelmiştir. Hastalar 4 devlet hastanemizde ve Üniversite hastanemizde yatırılarak tedavi edilmişlerdir. Tugay Komutanlığımızda 150 kişilik müşahede alanı oluşturulmuştur. Toplam bin 49 hastaya hizmet verilmiş olup, 194 askerimiz hastanede yatırılarak tedavileri devam etmektedir. Bunlardan 2 tanesi yoğun bakımdadır. İl dışına hasta sevkimiz olmamıştır. 112 ambulanslarımızla toplam 218 hasta nakli sağlanmıştır."

Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'nda gıda zehirlenmesi şüphesiyle 350 asker hastanelik oldu, kriz masası kuruldu. Vali Mustafa Hakan Güvençer, 54 askerin tedavisinin sürdüğünü, saat 01.00'de fenalaşan Er Hüsnü Özel'in ise öldüğünü belirtti. Güvençer, askerin ölüm nedeninin gıda zehirlenmesi kaynaklı olmadığının düşünüldüğünü söyledi.

Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda (Batı Kışla) geçen salı gecesi gıda zehirlenmesi şüphesi ile hastanelere kaldırılan askerlerle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Hastanelere getirilen askerlerin durumların iyi olduğu ve taburcu edildiklerinin açıklanmasına rağmen, kışlada rahatsızlanmalar sürdü. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Batı Kışla'da başlayan rahatsızlıkların Doğu Kışla'da görüldüğünü ve bakteriyel enfeksiyonun meydana geldiğini duyurdu.

KRİZ MASASI KURULDU
Telefonla açıklama yapa Vali Güvençer, "Manisa'da acemi er eğitimini tamamlayıp, yarın dağıtıma çıkacak yaklaşık 6 bin erimizin barındığı Batı Kışla ve Doğu Kışla'da 23 Mayıs ve 24 Mayıs günlerinde, şimdilik sadece bakteriyel bir bağırsak yolları enfeksiyonu teşhisi konulan bir rahatsızlık teşhis edildi. Bu rahatsızlık nedeniyle 3 gündür sağlık birimlerine toplam 350 asker sevk edildi. Bir taraftan bu çocuklarımızın tedavileri ile ilgilenirken, bu bakteriyel enfeksiyonun kaynaklandığı sebebi bulmak için tüketim maddelerinden örnekler alınarak laboratuvarlara gönderildi. Şu anda bakteriyel enfeksiyonun kaynağı konusunda bir tespit sahibi değiliz. Bu sabahtan itibaren Tugay Komutanlığında sağlık teşkilatımızın bir kriz masası kurdu. Orada bir koğuş revire dönüştürüldü. 5 hekim ve yardımcı sağlık personeli Tugay Komutanlığına askerlerimize müdahale ediyorlar" diye konuştu.

1 ASKER YOĞUN BAKIMDA
Vali Güvençer, toplam 54 askerin hastanelerde tedavi gördüğünü belirterek, "Sabahtan bu saate kadar Tugay içindeki polikliniğe müracaat eden askerlerden 9'u daha devlet hastanelerine sevk edildi. Şu anda devlet hastanelerinde tedavi altına alınan er sayısı 54'e çıktı. 1 asker yoğun bakıma alındı, ancak hayati tehlikesi yok" dedi.

1 ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ
Vali Güvençer, dün gece fenalaşıp Batı Kışla'dan Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi'ne getirilen askerlerden Er Hüsnü Özel'in yaşamını yitirdiğini duyurdu. Güvençer, askerin ölümünün enfeksiyondan kaynaklandığına dair bir bulgu olmadığını belirterek, farklı bir ölüm sebebi olabileceğini söyledi. Güvençer, "Kamuoyu ölümü, enfeksiyonla bağlantılayacaktır. Ama ölümün bu enfeksiyona bağlı olduğuyla ilgili herhangi bir bulgu yok. Ailesine haber verildi. Henüz Adli Tıp raporu elimize geçmedi. Ama hekimler yaptıkları ilk muayenede ölümün enfeksiyonel değil, belki bir başka sebebe bağlı olabileceği konusunda fikir beyan etti. Şu anda enfeksiyon durumunun önü alındı. Her türlü tedbir alınıyor" diye konuştu.

Valilik, Halk Sağlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği ve Tugay Komutanlığı'nın kriz masası kurarak yapılması gereken her şeyi yaptığını söyleyen Vali Güvençer, Tugay Komutanlığında tüm toplu kullanım alanlarının dezenfekte edildiğini duyurdu. Yaşamını yitiren askerin Kırşehir Mucur nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenilirken, bir kız kardeşi bulunduğu ve babası Recep Özel'in 3 yıl önce pankreas kanserinden vefat ettiği, askerin annesi Gülhan Özel ile birlikte yaşadığı öğrenildi

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2017, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER