KENEDEN NASIL KORUNULUR, KENEDEN KORUNMA YOLLARI

Keneler yeniden ortaya çıktı! Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakaları artış göstermeye başladı. Bunun son örneği de Çorum’un İskilip ilçesinde görüldü.

 KENEDEN NASIL KORUNULUR, KENEDEN KORUNMA YOLLARI
Tarlada çalışırken sol bacağını kene ısıran 17 yaşındaki Mücahit Uysal, kusma, halsizlik gibi şikâyetlerle hastaneye kaldırıldı. Uysal, vücuduna yapışan keneyi kendisinin çıkardığını söyleyince hemen Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.
Yapılan ilk tetkiklerde Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) virüsü tespit edilen Uysal, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Yurt genelinde TÜBİTAK destekli yapılan bir çalışmada, Türkiye’de yaşayan 46 kene türü belirlendi. Bunlardan 38’inin Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığını bulaştırdığı tespit edildi. Uzmanlar, sıcak ortamda yaşama ve üreme imkânı bulan kenelerin, yumurtadan daha erken çıkarak aktif hale geldiği ve insanlarla temas haline geçtiğine dikkat çekiyor. Kenenin 6-12 saat içinde çıkartılması halinde hastalanma olasılığı en düşük seviyede olduğuna dikkat çeken uzmanlar, gecikilen sürede kenenin artan miktarda virüs vermeye devam edeceği için hastalanma riskinin artacağını vurguluyorlar. Kene ısırmalarında şunlar öneriliyor: “İmkânlar dahilinde öncelikle sağlık kuruluşları tercih edilmeli. İmkân yoksa bir eldiven ya da bir naylon parçası veya bez kullanılarak kene deriye tutunduğu en yakın yerden parmaklarla tutup yavaş ve sabit kuvvetle çekip çıkarılmalı. Özellikle vücutta ulaşılamayacak bir bölgede ise vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı.”


Halk arasında 'kene ısırması' olarak bilinen KKKA virüsü, geçen yıllarda olduğu gibi yine Orta Anadolu bölgesinde görüldü. Chrsamed Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Makine Mühendisi Yusuf Aktaş, KKKA virüsünün kaynağının keneler değil hayvanlar olduğuna dikkat çekerek "Hayvanları kene istilasından koruyamadıkça, insanları KKKA virüsünden korumak mümkün değildir" dedi. Aktaş, hayvanları kenelerden uzak tutacak ilaçların ölümcül virüsle mücadelede etkili ve başarılı sonuç getirdiğini belirtti.
KENELER TAŞIYICI

Kene sorununu çözebilmek için kenenin biyolojik özelliklerini bilmemiz gerektiğine vurgu yapan araştırmacı işadamı Yusuf Aktaş, öncelikle sorunun kene değil Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü olduğunu hatırlattı. "Kene öldürmüyor, virüs öldürüyor. KKKA virüsü kenelerde oluşan bir virüs değildir, bu virüs hayvanlardan kenelere geçer" diyen Aktaş, kenelerin taşıyıcı olduğunu, 50'den fazla virüs ve hastalığın taşıyıcısı olduklarını hatırlattı. İnsanların grip virüsüne yakalandıktan sonra bir hafta içerisinde kendi vücut direnciyle yenebildiği gibi KKKA virüsüne yakalanan hayvanların da bu virüsü 7-10 günde yok edebildiğine dikkat çeken Aktaş, KKKA virüsünün insan vücudunda çok çabuk ürediğini ve bunun da ölümle sonuçlandığını belirtti. Aktaş, KKKA virüsü insanlara ve hayvanlara kene ısırmasından bulaşabildiği gibi, hayvanlardan insanlara ise, kan, salgı ve çiğ etten geçebildiğini belirterek "Hatta sütten dahi geçebildiği tahmin ediliyor" diye konuştu.

Chrysa patentinin sahibi olan ve ChrysaNanokapsülTeknolojisi'ni bulan Aktaş, asıl tehlikenin, bu virüsün hayvanlardan insanlara bulaşması olduğunun altını çizdi. Aktaş, hayvanların kene ısırmalarına daha fazla maruz kaldığını anlattı. Hayvanların bir keneden aldığı virüsü yenemeden başka kenelerden de virüs aldığını aktaran Aktaş, bu durumun bir taraftan kenelerin hızla çoğalmasına ve virüsün hızla yayılmasına neden olduğuna dikkat çekti. Aktaş, bu kısır döngünün diğer taraftan virüsün hayvanlardan insanlara bulaşma ihtimalinin artmasına neden olduğunu ifade etti.
KENEDEN NASIL KORUNULUR, KENEDEN KORUNMA YOLLARI


Keneden korunmak kolay değildir. Çünkü her an tetikte olmak mümkün olmaz. Kene hiç beklenmedik bir zaman da beklenmedik bir yerde de karşımıza çıkabilir. Kenelerin sıklıkla bulundukları alanlarda daha dikkatli bir şekilde hareket edilebilir. Mesela çimenlere çıplak ayakla basmamak, mutlaka çorap giyinmek, terlik yerine kapalı bir ayakkabı tercih etmek, pantolonun paçalarını çorapların içine sokmak, piknik yerlerinden eve dönüşte üst başın kontrol edilmesi vb.. basit görünmekle birlikte hayat kurtarıcı önlemler olabilir. Hayvancılıkla uğraşanlarında ahırlarını kontrol etmeleri ve bu alanlarda kene ilaçlaması yaptırmaları çok önemlidir.

KENE NASIL ÇIKARILIR?

Kene tarafından sokulan kişi keneyi çıkarmak için acele etmemelidir. Çünkü hatırlanacağı gibi keneler kan emmek için kullandıkları hortumlarını çok derinlere batırırlar ve bu hortumları avından sökülmesini engellemek için kancalı bir yapıdadır. Keneyi söküp çıkarmaya çalışırken hortumunun koparak vücudun içinde kalmasına sebep olmak son derece sakıncalıdır. Ayrıca keneyi sökmeye çalışırken bu hayvanın içindeki zehri vücudumuza daha yoğun bir şekilde akıtmasına da sebep olabiliriz. Bunun dışında kene sökülmeye çalışılırken ezilip patlarsa o zamanda derideki gözeneklerden veya varsa yaralardan kolayca zehir vücuda nüfuz edebilir.

 
KENE NERELERDE YAŞAR?

Kene en çok yeşillik alanlarda, ormanlarda, bahçelerde, sazlıklarda, hayvanların bulundukları yerlerde de özellikle ahırlarda yaşar. Keneye evlerimizde de rastlamak mümkündür. Gerek kendi üzerimizde gerekse evlerimizde beslediğimiz kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarımız aracılığıyla keneler evlerimize girebilirler.

keneden korunma yolları ile ilgili bilgi, keneden korunma yolları hakkındaki keneden korunma yolları bilgileri bu ilaçlama sayfamızda bulabilir ve ilaçlama firmamızdan keneden korunma yolları ilaçlaması talep edebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2014, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER