Gül, tartışmalı internet yasasını onayladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, internet yasasını onayladı. Konuyla ilgili açıklamayı Twitter hesabı üzerinden yapan Gül, yasayla ilgili sıkıntılı gördüğü iki önemli hususun yasal düzenlemeyle giderileceğini söyledi.

Gül, tartışmalı internet yasasını onayladı
 Gül, “Bir süredir gündemdeki internet yasası hakkında yoğun mesajlar gönderiyorsunuz. Mesajlarınızda özellikle iki husus üzerinde itirazlar ilettiniz. Bu iki noktaya ilişkin sakıncaların esasen ben de farkındaydım. Nitekim, hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim. Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan’dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım.” ifadelerini kullandı.  

Köşk'ün, AB başta olmak üzere ülkedeki her kesimin tepki gösterdiği internet yasasını onaylamasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Twitter hesabını 66 bin kişi 'unfollow' etti.

Genel Kurul’da görüşmeleri süren torba kanuna önergelerle eklenecek maddeler ile internet yasasındaki tepki çeken maddelerin yumuşatılacağı öğrenildi. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, dün ‘henüz onaylanmamış yasada’ yapmayı planladıkları değişiklikleri CHP, MHP ve BDP grup başkan vekillerine anlattı. Muhalefet, değişiklikleri olumlu karşılamakla birlikte yetersiz buldu. Ancak hükümetin önerilerini ‘hiç yoktan iyidir’ anlayışıyla destekleyebileceklerini aktardı. Elvan, daha sonra konuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı’nın iki temel konudaki uyarılarını dikkate aldıklarını söyledi. Düzenlemede yer alan ‘trafik bilgisi’ tanımını yeniden gözden geçirdiklerini anlattı. Trafik bilgisi ile ilgili tanımı bir anlamda daralttıklarını belirtti. Elvan, “Taraflara ilişkin IP adresi, herhangi bir internet sitesine giriliyorsa veya SMS söz konusuysa bunların başlama, bitiş süreleri. Trafik bilgilerini mahkeme kararı olmaksızın hiçbir şekilde verilemeyeceğine, kullanılamayacağına dair bir düzenleme söz konusu olacak.” dedi.

Özel hayatın gizliliğine yönelik mevcut düzenlemede TİB başkanına engelleme yetkisi verildiğini hatırlatan Elvan, “Yani yapacağımız düzenleme ile TİB Başkanlığı herhangi bir özel hayatın gizliliğinin ihlalinin söz konusu olduğu anlarda ve gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yine bu engellemeyi yapacak ama Anayasa’mızın 22. maddesinde öngörülen 24 saatte sulh ceza mahkemelerine başvuracak. Mahkeme kararına göre TİB Başkanlığı gereken uygulamayı gerçekleştirecek. Eğer mahkeme engellemenin kaldırılmasına hükmediyorsa, engelleme kaldırılacak. Eğer mahkeme engelleme devam etsin diyorsa engelleme devam edecek. Yani mahkeme kararı olmaksızın hiçbir işlem gerçekleştirilemeyecek.” diye konuştu. 

Gül, 66 bin takipçi kaybetti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, AB başta olmak üzere ülkedeki her kesimin tepki gösterdiği internet yasasını onaylamasından sonra, Twitter hesabını 66 bin kişi 'unfollow' etti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün internet yasası ile ilgili açıklamaları öncesinde 4 milyon 390 bin takipçisi vardı. Gül’ün Twitter'dan yasayı onayladığını duyurmasının ardından iki buçuk saat içerisinde takipçi sayısı 4 milyon 347 bine düştü. Gece yarısı 04.15 itibariyle Gül’ün takipçi sayısı 4 milyon 324 bine düştü. Gül'ün takipçi sayısı giderek azalmaya devam ediyor.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2014, 07:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER