Flaş İddia: Hepimiz Fişleniyoruz

Bugünden itibaren gittiğiniz her özel hastanede, devlet ve üniversite hastanesinde hastanesinde damar izinizi özel bir cihaza tarama yaptırarak kimliğinizi kaydettireceksiniz.

Flaş İddia: Hepimiz Fişleniyoruz
 Sağlık Bakanlığı'nın getirdiği bu uygulama ile kimliğinizin tespiti elinizden yapılacak ve artık kimlik numaralarını dahi kullanmadan muayene olacaksınız. Peki bu uygulamanın avantajları kadar dezavantajları da var mı? Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türkiye Barolar Birliği bu uygulamaya isyan etti. TTB, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği ve Türkiye Barolar Birliği ortak açıklama yaparak bu uygulamanın kişinin özel hayatını ihlal ettiğini, sağlıkta mahremiyet hakkını ortadan kaldırdığını, fişlendiğini iddia etti.
Yapılan yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi;
Bilindiği gibi sağlık bakanlığı'nın Anayasal bir hak olan her tür kişisel sağlık verisinin temel insan hakları gözetilmeksizin bakanlık bünyesinde toplanabilmesine ilişkin girişimleri sürmektedir.
Kişisel sağlık verilerinin hangi amaçlar için toplanacağı, hangi güvenlik koşullarında saklanacağı, işleneceği ve kimlerle paylaşılacağı yasal olarak belirlenmeden, ulusal ve uluslararası hukuk/etik değerler yok sayılarak toplanması ile ilgili tartışmalar sürerken bu kez de sözde güvenlik gerekçesi adı altında SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından hizmet alma ön koşulu olarak dayatılan "avuç içi-damar- parmak izi” okuma metotları ile hastalar adeta 'fişlenmekte'dir.
Kişisel sağlık verilerinin korunması konusunda Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Diş Hekimleri Birliği, Türkiye Eczacılar Birliği ve Türkiye Barolar Birliği olarak kişisel sağlık verileri ile ilgili mesleki, etik ve hukuki yaklaşımlarımızı paylaşmak, kamuoyunun doğru bilgilenmesini sağlamak ve hastalarımızı mevcut durum hakkında doğrudan bilgilendirebilmek istiyoruz.  

Hürriyet
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2013, 05:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER