BU MEMURLAR BÜTÜN GÜN YATIYOR!

Kamuda verimliliğin tartışıldığı kongrede bakanlık müsteşarları memurlar, hakkında çarpıcı tespitlerde bulundu.

BU MEMURLAR BÜTÜN GÜN YATIYOR!
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar  Fatih Acar memurlar için “Sabah gelip akşam bir şey yapmadan çıkıyorlar. Çünkü ona ‘Neden şu işi yapmadın?’ diye değil, ‘Neden böyle yaptın?’ diye hesap soruluyor” dedi.

Sanayi Müsteşarı Ersan Aslan, memurların “Allah'a şükür bugün de bir iş yapmadık”diyerek günü bitirdiklerini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 3. Ulusal Verimlilik Kongresi'nde 3 gün boyunca kamudaki verimliliğin nasıl artırılabileceği tartışıldı. Kongreye ilişkin müsteşarların memurlarla ilgili ifadeleri bugün Hübertürk gazetesinde yer aldı.

BİR ŞEY GÖREMİYORUZ

Kongrede müsteşarlar oturumu da yapıldı. Müsteşar Fatih Acar ise kamuda şef, şef yardımcısı, şube başkanı, başkan yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı gibi çok sayıda kadro bulunduğunu belirterek, "Her kurum hangi alanda ne kadar çalışana ihtiyacı varsa ortaya koymalı. Kamuda binlerce insan verimsiz çalışıyor. Her gün binlerce kişi sabah girip, akşam çıkıyor. Yıl sonu gelince ne yapıldığı ortada. Bir şey göremiyoruz. O zaman ortada sıkıntı vardır" dedi. Kamudaki üst düzey yöneticilerin kendilerini geliştirmemesinden yakınan Acar, "Yönetici o kuruma değer katmıyorsa, eskiyi sürdürüyorsa, orada olmasının önemi yok" diye konuştu.

ABD'DEKİ TEŞVİK UYGULANMALI

Acar, Türkiye'de ABD ve Avrupa'daki gibi memurlara teşvik verilmesi gerektiğini söyledi. Acar, kamu yöneticilerinin, risk almamak için çalışmamayı seçtiğini belirtirken, "Çünkü ona neden şu işi yapmadın diye değil, Neden böyle yaptın?’ diye hesap soruluyor. Sadece iş yapana soruluyor. Hiçbir şey yapmayan yöneticiye de hesap sorulmalı" ifadesini kullandı. Sanayi Bakanı Nihat Ergün ise Meclis İçtüzüğü’nün, milletvekillerinin verimli çalışması önündeki en büyük engel olduğunu dile getirdi.Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2013, 16:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
abc
abc - 5 yıl Önce

önce sayın acar sgk nın 25 milyar zararını ve ayrıca acıklanamayan 5 milyarı açıklasın...

SIRADAKİ HABER