'Acemi kasaplar' hastanelik oldu

Türkiye genelinde, kurban kesmeye çalışırken kendini yaralayan vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren hastanelerde yoğunluk oluşturdu.

'Acemi kasaplar' hastanelik oldu

Türkiye genelinde, kurban kesmeye çalışırken kendini yaralayan vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren hastanelerde yoğunluk oluşturdu.

Bayram namazının ardından kurbanlıklarını kesmeye çalışırken yaralanan vatandaşlar, sabah saatlerinden itibaren kentteki çeşitli hastanelerin acil servislerine başvurdu.

Kurban kesmeye çalışırken yaralanan yaklaşık 70 kişinin tedavi için kent merkezindeki hastanelere geldiği öğrenildi.

Denizli

Denizli'de de öğle saatlerine kadar 116 kişi kurban keserken ya da et doğrarken yaralanarak hastanelik oldu.

Kurban Bayramı'nın ilk gününde kesim işleminin başlamasıyla kendini yaralayan "acemi kasaplar" nedeniyle Denizli Devlet ve Servergazi Devlet Hastaneleri ile Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde yoğunluk oluştu.

Kocaeli

Kocaeli'nde, bıçakla yaralanan ya da kurbanlığı devirmeye çalışırken darbe alan 15 kişi, devlet hastanesinde tedavi edildi.

Özel araçları veya ambulanslarla hastanelere ulaşan "acemi kasaplar" yoğunluğa neden olurken, yaralıların bazıları ayakta tedavi oldu.

Bolu

Bolu'da da kesim esnasında çeşitli yerlerinden kesici aletlerle yaralanan 17 vatandaş, ambulans ve özel araçlarla Bolu İzzet Baysal Hastanesi Köroğlu Ünitesi ve kentteki diğer hastanelerin acil servislerine başvurdu.

Yaralan 17 kişi, hastanelerdeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Hastane yetkilileri, Kurban Bayramı dolayısıyla kesici alet yaralanmalarının akşam saatlerine kadar devam etmesini beklediklerini söyledi.

Zonguldak

Zonguldak'ta da kurbanlıklarını kesmeye çalışırken yaralanan 27 "acemikasap", hastanelere başvurdu.

Zonguldak merkez ile Alaplı, Kozlu, Kilimli, Ereğli, Devrek ve Çaycuma ilçelerinde kurban kesim işleminin başlamasının ardından çeşitli hastanelerin acil servisleri, dikkatsizlik sonucu kendisini yaralayan "acemikasaplar" ile doldu.

Sakarya

Sakarya'da ise kurbanlıklarını kendi imkanlarıyla kesmeye çalışırken yaralanan vatandaşlar hastanelik oldu.

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine gelen yaralı vatandaşlar, buradaki tedavilerinin ardından hastaneden ayrıldı.

Ayrıca, hastaneye başvuran bir vatandaşın parmağının koptuğu ve Kocaeli'deki hastaneye sevk edildiği öğrenildi. 

Adana

Bayram namazının ardından kurbanlıklarını kesmeye çalışırken yaralanan vatandaşlar, sabah saatlerinden itibaren kentteki çeşitli hastanelerin acil servislerine başvurdu.

Yaralananların büyük çoğunluğu tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Kurban kesmeye çalışırken yaralanan yaklaşık 70 kişinin tedavi için kent merkezindeki hastanelere geldiği öğrenildi.

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki tedavisinin ardından taburcu olan Ahmet Kesin, gazetecilere yaptığı açıklamada, kardeşinin kurbanını keserken kullandığı bıçağın kayması sonucu elinden yaralandığını söyledi.

Parmağına 3 dikiş atıldığını belirten Kesin, "3 adam bir koyunu kesemedik." dedi.

Bir başka yaralı Mehmet Oduncu ise koyunu tutarken elini kestiğini kaydederek, "Babam deriyi yüzerken ben elimi vurdum. Babam kesmedi ben kestim aslında. Az daha parmakları koparıyorduk." diye konuştu.

Kayseri

Kayseri'de sabah erken saatlerden itibaren kurbanlıklarını kesen vatandaşlardan 76'sı hayvanın altında kalarak, boynuz darbeleriyle ya da bıçakla yaralandı.

Yaralılar, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldi. Bazı vatandaşlar hayvanın ayaklarına basması sonucu yaralandığını ifade ederken, kolundan yaralananlardan biri ise tedavisinin ardından basın mensuplarına, "Boğayı ipten bırakınca peşimize düştü. Kaçarken düştüm." dedi.

Kırıkkale

Kırıkkale'de de kurban kesmeye çalışırken kendini yaralayanlar, Yüksek İhtisas ve Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde yoğunluğa neden oldu.

Kurban kesmeye çalışırken vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan 100'e yakın kişiden bir kısmı tedavilerinin ardından taburcu edildi. Yaralanmaların bıçak ve satır kesiği ile hayvan tepmesi sonucu meydana geldiği öğrenildi.

Yozgat

Yozgat’ta kurban keserken yaralanan 48 kişi Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisinde tedavi gördü.

Bıçak kesiği ve hayvan tepmesi sonucu yaralanan vatandaşlar, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Acil servise gelen Erkekli köyünden Murat Demir, angus cinsi kurbanı yatırmaya çalışırken elini ipin kestiğini söyledi.

Demir, kurbanı 7-8 kişiyle güçlükle yere yatırabildiklerini belirtti.

Nevşehir

Nevşehir'de kurban kesmeye çalışırken kendini yaralayan 27 kişi, Nevşehir Devlet Hastanesine başvurdu.

Acil serviste yoğunluk yaşanmasına neden olan "acemi kasapların", bıçak ve satır kullanırken vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları öğrenildi.

Konya

Kurban Bayramı'nın ilk gününde kurban kesmeye veya kesen kasaplara yardım etmeye çalışan vatandaşlar, acemice davranınca yaralandı.

Konya'da kurban kesimi sırasında yaralanan yaklaşık 100 kişi hastaneye başvurdu. Yaralanmaların genellikle bıçakla meydana geldiği öğrenildi.

El, kol, ayak ve bacaklarından yaralan vatandaşların çoğu ayakta tedavi edildi. Özel araçlarıyla hastanelere götürülen "acemi kasaplar" acil servislerde yoğunluğa neden oldu.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisarda da kurban keserken yaralanan 50 kişi, Afyonkarahisar Devlet Hastanesine başvurdu.

Karaman

Karaman'da ise kurban kesimi sırasında yaralanan 180 kişi, tedavileri için Karaman Devlet Hastanesine götürüldü.

Aksaray

Aksaray'da ise kurban keserken yaralanan 75 kişi, Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine müracat etti. Kurban kesimi sırasında parmağını derinden kesen bir kişinin de Konya'ya sevk edildiği öğrenildi.

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Bilecik ve Yalova'da kurban keserken yaralanan 877 kişi hastanelere başvurdu,

Bursa

Bursa'da, kesimhane ve boş alanlarda bayram namazı sonrası kurbanlıklarını keserken vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan 550 kişi, özel araçlar ve sağlık görevlilerince kentteki hastanelere taşındı. Yaralıların büyük bölümü ayaktaki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Eskişehir

Eskişehir'de, kurban kesimi sırasında yaralanan 115 kişi, yakınlarının yardımı ya da ambulanslarla hastanelere götürüldü. Tedavileri yapılan "acemi kasap"ların, bıçak ve satır kesiği ile kurbanlıkların tepmesi sonucu yaralandığı belirtildi.

Yalova

Yalova'da da kurban kesimi sırasında kendilerini yaralayan 22 kişi, Yalova Devlet Hastanesine başvurdu.

Kütahya

Kütahya'da 93, Bilecik'te 50, Balıkesir'de 37 ve Çanakkale'de de 10 kişi, el ve ayakta kesi ya da kurbanlıkların darbesiyle yaralanma sonucu hastanelerde kaldırıldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER