11 Üniversite öğrencisi öldü

Kayseri'de öğrencileri taşıyan otobüs kaza yaptı..11ölü..

11 Üniversite öğrencisi öldü

Kayseri'nin Hacılar mevkiinde akşam saat 17 sularında meydana gelen kazayla ilgili birden fazla iddia söz konusu.

Bunlardan biri; örencileri taşıyan ve önde giden midibüslerden biri kaza yaptı. Kazada yaralanan öğrencilere arkadaşları ve ambulansla gelen sağlık ekipleri yardım ederken arkadan gelen ve yine Niğde Üniversitesi öğrencilerinin içinde bulunduğu ikinci midibüs çarptı.

Kayseri Valisi Orhan Düzgün olayla ilgili "112 Ekibimiz olay mahaline ulaşıyor. Ambulans şöförüne de arkadan gelen midibüs çarpmış, yaralanmasına sebep olmuş. O arada bazı öğrencilerle ilgili; öğrencilerde ikinci otobüsün gelişinden kaynaklanan maduriyetleri, ezilmeleri söz konusu olabilir. Konuyla ilgili görgü tanıklarının ifadeleri, trafik ekiplerimizin çalışmaları devam ediyor. Çünkü aracın sadece devrilmesiyle bu kadar yüksek bir ölü sayısı beklemiyoruz. Arkadan gelen ikinci aracın birinci aracın devrilmesi sonucu araçtan fırlayanları etkilemesi söz konusu olabilir. "

Midibüsün Niğde Üniversitesinden Erciyes Kayak Merkezi'ne günübirlik gezi için gelen öğrencilerin dönüşünde kaza yaptığını belirten Düzgün, yaralıların tedavilerinin Kayseri'deki çeşitli hastanelerde devam ettiğini söyledi.

Kazayla ilgili olarak Vali Düzgün, "Şu anda vefat eden vatandaşımızın sayısı 11'e yükseldi. Halen 31 yaralımız var hastanelerde tedavileri devam ediyor. Çiğdem Gürbüz isimli öğrencimiz de hastanede hayatını kaybetti. Tabi olay saat 16.50 sıralarında oldu. Üç dakika gibi kısa sürede 112 acil servis ekiplerimiz olay yerine ulaştı. Ama kazanın meydana geliş sebebiyle pek çok gencimiz henüz hastanelere ulaşmadan olay yerinde ölmüş. Bütün milletimizin başı sağolsun" dedi.

Yaralıların tamamının, ölenlerin ise 7'sinin kimliklerinin tespit edildiğini ifade eden Düzgün, hayatını kaybedenlerden dördünün üzerinde kimlik olmaması nedeniyle kimlik tespit çalışmasının devam ettiğini vurguladı.

Danışma masası oluşturuldu

Ölen ve yaralanan öğrencilerin Türkiye'nin dört bir tarafından Niğde'ye okumaya geldiğini ve Kayseri'ye gelecek aileler için kalacak yer ayarladıklarına dikkati çeken Düzgün, şunları kaydetti:

"Hem Tıp Fakültesi hastanesinde hem de Afet ve Acil Durum Merkezinde il dışından çocukları için Kayseri'ye gelecek hasta yakınlarına yönelik danışma masası oluşturduk. Hasta yakınlarının konaklaması için bir kaç tane misafirhanemizi ayarladık. Öğretmenevimizde ve Hisarcık'taki vakıf misafirhanesinde ve kredi yurtlar kurumunda hasta yakınları kalabilecekler. Her türlü araç, gereç, giyim gibi benzeri ihtiyaçları tedarik ediyoruz. Bu konuyla ilgili ihtiyacı olan ve bu saatten sonra gelecek hasta yakınları 122 nolu telefona başvurmak suretiyle buralara gidebilir. Ayrıca emniyet bünyesinde oluşturulan hareket merkezimizin numarası 505 318 38 38 oradan da her türlü bilgiyi alabilirler."

Kaza yapan aracın fenni muayenesi 2011 yılından beri yapılmamış

Her dönem, her sezon başlangıcında kışa girer araç sürücülerini kış mevsimi şartlarına göre hazırlıklarını yapmaları konusunda uyardıklarını belirten Düzgün, "Ama maalesef kaza yapan aracın fenni muayenesinin 2011 yılından beri yapılmadığını trafik ekiplerimiz olay yerinde yaptıkları kontrollerde tespit ettiler. Sadece Erciyes için değil kışın trafiğe çıkacak araçların kış lastiği kullanması, zincir takılmasına kadar önlemlerin alınmasını söylüyoruz. Kış mevsiminde herhangi bir yere gideceklerin buna göre tedbirlerini almaları gerektiğini söylüyoruz" diye konuştu.

Düzgün, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür'ün de hastaneye gelerek yaralı öğrencileri ziyaret ettiğini belirterek, kendisinden aldığı bilgiye göre gezinin üniversitenin resmi bir gezisi olmadığını ifade etti.


Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2013, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER