10 aileden 6'sında çocuğa şiddet var

Anne, baba ve çocuklardan oluşan 15 bin kişiyle yapılan anket Türkiye’deki aile yapısını gözler önüne serdi. Çocuğa yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet oranlarında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Ebeveynlerin yüzde 23’ü fiziksel, yüzde 38’i de psikolojik şiddet uyguladığını ifade etti.

10 aileden 6'sında çocuğa şiddet var
Türkiye’nin aile yapısı Coşkun Koleji’nin 15 bin kişi üzerinde yaptığı anketle ortaya çıktı. 25 Aralık’ta düzenlenen ‘Toplumsal Aynamız Aile ve Çocuk’ konulu sempozyum öncesi yapılan ankete ülke genelinde 6083 anne-baba ve 8586 çocuk katıldı. Aynı soruların ayrı ayrı aile bireylerine sorulduğu ankette ilginç sonuçlar dikkat çekti. Anne ve babalara “Aile içinde şiddete başvuruyor musunuz” diye soruldu. Ebeveynlerin yüzde 23’ü bu soruya ‘evet’ dedi. Ebeveynlerin yüzde 38.48’i ise çocuklarına çoğunlukla psikolojik şiddet uyguladığını belirtti. Şiddet uygulayan ebeveynlerin oranı yüzde 61.48 olarak belirlendi.

ANNELER EN YAKIN DOST

Anne ve babalara “Çocuğunuzun evde en yakın olduğu kişi kimdir” sorusu yöneltildi. Ebeveynlerin yüzde 71.85’i bu soruya ‘anne’ cevabını verdi. Çocuklara sorulan aynı sorunun sonucu da buna yakın çıktı. Çocukların yüzde 59’u “Ailenizde en yakın olduğunuz kişi kimdir?” sorusuna ‘anne’ karşılığını verdi. ‘Baba’ cevabı ise yüzde 14.58’de kaldı.

BİRLİKTE TV İZLEYEREK VAKİT HARCANIYOR

Katılımcılara “Akşamları ailenizle birlikteyken vaktinizi nasıl geçirirsiniz” şeklinde bir soru da yöneltildi. Bu soruya çocukların cevabı yüzde 44.89’la “Tv izleriz”, yüzde 30.17 ile de “Herkes farklı bir şey yapar” şeklinde karşılık verdi. Ebeveynlerin yüzde 26.57’si “TV izleriz”, yüzde 33.53’ü de “Herkes farklı bir şey yapar” dedi.

BUGÜN GAZETESİ
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2013, 13:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER