Sağlık çalışanları itibarsızlaştırılıyor

Sağlık Bakanlığı’nın rakamlarını eleştiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, “Rakamlar normalin çok altında. Bu veriler sadece buz dağının küçük bir parçası. Devlet sağlık çalışanını itibarsızlaştırıyor” dedi

 Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod Birimi verilerine göre son 1,5 yılda sağlık çalışanlarına yönelik 14 bin 130 saldırı yaşandı. Bu rakamların yapılan başvurular sonucunda elde edildiğini belirten Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan “Sağlık Bakanlığı’nın rakamları normalin çok altında. Bu veriler sadece buz dağının küçük bir parçasıdır” diye konuştu.

‘RAKAMLAR NORMALDEN ÇOK FAZLA’
Aktan, “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre; sağlık çalışanlarına yönelik 14 bin 130 sözlü ve fiziki saldırı yaşandı. Bunların 9 bin 386’sı adli mercilere intikal etti ve sadece 476’sı sonuçlandı. Yapılan başvurular sonucunda ortaya çıkan bu rakamlar normalde çok daha fazla. Çünkü saldırılar sonucunda adli mercilere başvuran sayısı çok az. Saldırıya muhatap olan çok sayıda sağlık çalışanı utanıp çekinerek başvuru yapmıyor” dedi.
Son dönemde sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların her gün artarak devam ettiğini belirten Aktan, “Çalışanlar, saldırıları artık günlük rutin bir olay olarak yaşıyorlar. Tehdit, hakaret ve şiddet güncel hale geldiğinden sağlık çalışanları, bu durumu sağlıkta şiddet olarak bile algılayamıyor. Çalışanlar, ancak ciddi yaralama durumları olduğunda şikayetçi oluyor” diye konuştu.


‘ŞİDDET ARTARAK SÜRÜYOR’
Sağlıkta şiddetin sekiz yıldır Türk Tabipleri Birliği’nin gündeminde olduğunu ve bu nedenle sağlıkta şiddet hattını yıllar önce kurduklarını belirten Aktan “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artarak sürüyor. Konuyla ilgili TBMM’de Sağlık’ta Şiddeti Araştırma Komisyonu kuruldu. Geçen yıl komisyon raporunda ise, sağlıkta şiddetin ciddi bir problem olduğu ve arttığı, sağlık hizmetlerinin aksadığı ve iyileştirilmesi gerektiği belirtildi” dedi.
‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı da eleştiren Aktan, sistemin beş dakikada bir hasta bakmayı getirdiğini, performans sistemiyle hizmet kalitesinin düşürüldüğünü ve hastalara ayrılan sürenin az olduğunu vurguladı.
Acil servislerde sosyal güvenlik ve para şartı olmaması nedeniyle nüfusun büyük kısmının acil servise gittiğine de değinen Aktan “Acil servislerde şiddet olayları çok fazla. Ayrıca acillik durumu olmayan hastalar da yoğunluk yaratıyor” diye ifade etti.


‘CEZA İÇİN YASA GEREKLİ’
Aktan, “Devletin vaat ettiklerini pratikte göremeyen hastalar çeşitli şiddet eğilimlerine başvuruyor. Devlet de sağlık çalışanını itibarsızlaştırıyor. Öncelikle sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin cezalandırılması için yasa çıkarılmalı. Bununla ilgili Bakanlık ve TBMM yetkililerine başvurduk fakat adım atılmadı” diye konuştu.

birgun.net

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 21:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER