Anne ve bebeğin ölümünde doktora 6 bin lira ceza

Van’ın Erciş ilçesinde 2 yıl önce doğum sırasında ölen Mücelle Yıldız ve bebeğiyle ilgili olaydan sorumlu tutulan doktor M.C.A.’ya 5 ay hapis cezası verildi. Bu ceza 6 bin TL para cezasına çevrildi. Olay, 19 Ocak 2012 tarihinde meydana geldi.

Anne ve bebeğin ölümünde doktora 6 bin lira ceza
Henüz 7,5 aylık hamile olan 36 yaşındaki Mücelle Yıldız’ın erken doğum sancıları tuttu. Depremde hasar gören Erciş Devlet Hastanesi’nin hizmet verememesi sebebiyle Yıldız, Erciş Toplum Merkezi’ne getirildi. Yıldız burada görevli ebe tarafından muayene edildi.

Ebe, o gün nöbetçi olan ve o anda evinde bulunan M.C.A.’ya telefonla bilgi verdi. Nöbetçi doktor, hastaneye gitmeden hastanın Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmesini istedi. Yıldız, 1 saatlik gecikmeyle Van’a sevk edildi. Burada yapılan inceleme ardından Yıldız’ın bebeğinin karnında öldüğü anlaşıldı. Yıldız ise ölen bebeği karnından ameliyatla alınırken, yoğun bakıma düştü. Durumu kötüleşen ve Ankara’ya sevk edilen anne, 16 gün sonra hayatını kaybetti. Olayın ardından aile, M.C.A. hakkında davacı oldu. Erciş Sulh Ceza Mahkemesi, doktora 5 ay hapis verdi. Hapis de 6 bin TL para cezasına çevrildi.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2014, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER