Acil Sağlık Hizmetlerinde Revizyon Yapılacak

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, acile başvuran her 100 hastadan sadece 34'ününü acil sağlık hizmetlerinden yararlanmak üzere hastaneye geldiğini açıkladı.

Acil Sağlık Hizmetlerinde Revizyon Yapılacak
 Hastanelere gelen her 3 hastadan sadece 1'inin  acil  sağlık hizmetlerinden  yararlandığını belirten Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, "Dolayısıyla bu  işin  yürütülmesi ile alakalı bir sorunlu  alan . Şuanda Sağlık Bakanımızın direktifleri ile  acil  sağlık hizmetlerine  yönelik bir revizyon olacak.  Önümüzdeki günlerde bunu açıklayacağız." diye  konuştu .


Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, kuruluşunun birinci yıldönümünde, 'Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nun faaliyetlerinin değerlendirilmesi ve yeni yöneticilerle tanışma' amacıyla basın toplantısı  düzenlendi .

Kurumun 2013 yılı bütçesinin 27 milyar 509 milyon 898 bin 867 TL olduğunu vurgulayan Dokucu, "Finans açısından bakıldığında oldukça büyük bir kompleksi yönetiyoruz.  Hizmeti sunarken bazı parametrelerimiz var. Türkiye'de sağlıkla erişim ile ilgili sağlıklı bir otomasyon sistemi 2002'den  önce  yoktu. Hasta kayıtlarının bir şekilde elektronik ortama aktarılması 2003 yılıyla başladı. Otomasyon zorunluluğu 2003 yılında getirilmiştir. Hastanelerimizde bu yıl içinde muayene sayımız 280 milyona  yakın . Temel sağlıkta eklenince 550 milyona ulaşacak bu rakam. Bu ciddi bir rakam. İnsanların sağlık  hizmetine  erişimle alakalı bir zorluğun kalmadığını ifade edebiliriz.  Üniversite  ve özel sektör devreye girince sağlık  hizmetlerine  erişimde sorunun artık çok daha az dikkat çekici olduğunu ifade edebiliriz." diye  konuştu .

Acil  sağlık  hizmetlerine   başvuran   acil  muayene sayılarının Türkiye'de  önemli  bir sorun olarak karşılarında durduğunu kaydeden Dokucu, " Acile  gelen her 100 hastanın 34'ü bazı illerde bu 40'a kadar çıkıyor, gelen hastanın yüzde 40'ı pratik bir hesapla 3 hastadan biri  acil  sağlık  hizmetinden  yararlanmak üzere hastanelere  başvuruyor . Bunların zaman açısından bakıldığında  önemli  bir kısmı saat 17-23  arasında yığıldığı görülüyor. Bunun yönetilmesi insan kaynağı açısından zor bir  alan . Bizimde zorlandığımız kişi kendini  acil  hissediyorsa  acildir  ve sağlık  hizmetini  almak zorunda ve hastanelerinizi buna adapte etmek zorundasınız. Ancak insan kaynağınız buna uygun değil. Bir veya iki nöbetçi koyduğunuz yere 100-150 civarında bir  başvuru  olduğunda o çalışan arkadaşımız açısından ağırlıklı bir yük oluyor. Vatandaşımızın durumunda sorun oluyor. Dolayısıyla bu  işin  yürütülmesi ile alakalı bir sorunlu  alan . Şuanda Sağlık bakanımızın direktifleri ile  acil  sağlık  hizmetlerine  yönelik bir revizyon olacak.  Önümüzdeki  günlerde bunu açıklayacağız." açıklamasında bulundu.

YOĞUN BAKIM YATAK SAYISI 10 KAT ARTTI AMA YETMİYOR

Yoğun bakım yatak sayısının son 10 yılda 10 kat arttığını belirten Dokucu, "Birlik yöneticilerimize yoğun bakım yatak sayılarını arttırma hedefi koyduk. Her birlik kendi hedefine uygun gidiyor. Şuan olumlu. Bizim sahip olduğumuz 11 bin yatağın daha artması gerekiyor. Bunun en büyük gerekçesi nüfusun yaşlanması. Nüfus beklenildiği kadar  genç  değil. Ülkenin ortalama yaşı 30'a çıktı. Giderek sağlık  hizmetlerine  ulaşım artınca ortalama yaşam arttı. Yeni doğan ölümlerine azaltılmasına bağlı olarak beklenen yaşam 70'den 76'ya çıktı. Yaşlandıkça yoğun bakıma talep artıyor. İngiltere'de hedef hastane yataklarının yüzde 50'si yoğun bakım yatağı olması. Bizim hedefimiz tüm yataklarımızın yüzde 10'u da biz bunu yüzde 20 olarak revize etmek zorundayız. Nüfusun yaşlanması ile alakalı olarak oldukça ciddi bir talep patlaması. Bir şekilde karşımıza önümüzdeki yıllarda geleceğini öngörüyoruz. Siz 10 katta arttırmış yatak yetmiyor. Şimdi bunu biraz daha revize edip daha büyük rakamlara ulaşmalıyız." şeklinde konuştu.

KURUMDA TOPLAM 395 BİN PERSONEL GÖREV YAPIYOR

2 Kasım 2012 tarih ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte Sağlık Bakanlığı Bağlı Kuruluşu olarak Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu kuruldu. Sağlık hizmetlerinin Türkiye'de yeniden yapılandırılması, kaynakların en üst seviyede kullanılarak sağlık hizmetlerinin etkin, kaliteli, verimli, erişilebilir ve hakkaniyetle sunulabilmesi için düzenlemeler yapıldı. 81 ilde, 2'nci ve 3'üncü basamak sağlık hizmeti sunan sağlık kuruluşları, ağız ve diş sağlığı merkezleri ile ağız ve diş sağlığı hastanelerinin bağlı bulunduğu 87 adet Kamu Hastaneleri Birlikleri kuruldu. Kurumda kadrolu 264 bin 925, 8 bin 750 sözleşmeli ve 121 bin 846 hizmet alımı olmak üzere 395 bin 522 personel görev yapıyor. Kurum da 87 genel sekreter, 56 tıbbi hizmetler başkanı, 83 idari hizmetler başkanı, 76 mali hizmetler başkanı 274 hastane yöneticisi, 667 baştabip, 729 baştabip yardımcısı, 793 idari ve mali işler müdürü, 632 sağlık bakım hizmetleri müdürü, 120 hastane hizmetleri ve sağlık otelciliği müdürü, 993 müdür yardımcısı, bin 86 uzman ve 87 büro personel bulunuyor. 72 eğitim araştırma hastanesi, 623 devlet hastanesi, 6 ağız diş sağlığı hastanesi ve 125 ağız ve diş sağlığı merkezi olmak üzere toplam 826 sağlık tesisi bulunuyor.

Kaynak: NetGazete
Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER