UMKE YÖNETMELİK ÇALIŞTAYI 17-20 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA YAPILDI

UMKE YÖNETMELİK ÇALIŞTAYI 17-20 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA YAPILDI

UMKE YÖNETMELİK ÇALIŞTAYI 17-20 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA  YAPILDI

17-20 Mayıs 2017 tarihinde İzmir ilinde gerçekleştirilen UMKE çalıştayının ana hatları belli oldu.

1-)UMKE nin afet ve olağan dışı durumlarda yaptığı görevler Kitlesel organizasyonlar  adı altında toplanılması düşünülmektedir. Kitlesel organizasyonlar Miting, gösteri, tören, yürüyüş, fuar, konser, festival, spor müsabakaları, ulusal ve uluslararası organizasyonlar vb. nedenlerle belirli bir yerde ve sürede insan topluluklarını bir araya getiren planlı ya da ani gelişen faaliyetleri ve düzenlemeleri kapsamaktadır.

2-)Özel Donanımlı Ambulans: trafik yoğunluğunun olduğu yerlerde, diğer acil yardım araçlarıyla ulaşımda güçlük çekilen bölgelerde veya özellikli müdahale, donanım ve nakil ihtiyacı olan hastalara sunulan acil sağlık ve özellikli nakil hizmetlerinin yapıldığı araç olarak tanımlanmıştır.

3-)Seyyar Hastane tekrar tanımlanmıştır Afet ve acil durumlarda, insani yardım faaliyetlerinde, kitlesel organizasyonlarda, toplumsal olaylarda alınan sağlık tedbirleri ile her türlü kitlesel insan hareketlerinde sağlık hizmeti verilmesi amacıyla hizmetin türüne göre, sağlık otoritesi tarafından bölgeye yönlendirilen, gerektiğinde yeri kolaylıkla değiştirilebilen, hareketli her türlü araç gereç ve donanımı (örneğin; şişme tip çadır, konstrüksiyonlu tip çadır, konstrüksiyonlu tip ağır iklim çadır ve konteyner tip vb. seyyar hastaneler , tarama, tanı ve tedavi üniteleri, mobil komuta araçları, gemi hastane, dekontaminasyon üniteleri, vb.) kapsayan sağlık ünitesini,

4-) UMKE personelinin görev yapacağı istasyonlar Özellikli İstasyon olarak tanımlanmıştır.İllerden gelen talep doğrultusunda ve Genel Müdürlüğün onayıyla özellikli istasyon kurulacaktır.Bakanlıkça belirlenen illerde İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde A2 tipi istasyon olarak kesintisiz sağlık hizmeti sunulması esasıyla çalışan, personeli UMKE temel eğitimi almış, afet ve acil durumlarda KKM yönetiminde öncelikle olay yeri yönetimi yaparak medikal kurtarma hizmetlerini yürüten, acil yardım ambulansı, özel donanımlı ambulans ve UMKE araçlarını kullanan istasyonu tanımlamaktadır. Buradan anlaşılan UMKE istasyonunda AABT ve ATT hariç yıllarca emek vermiş diğer sağlık personellerinin çalışamayacağıdır.

5-) Tatbikatlar 8 saat sayılacaktır.UMKE Personeli veya UMKE Teknik personelinin Bakanlıkça veya Valilikçe onaylanmış UMKE faaliyetleri kapsamında eğitim, kurs, toplantı, seminer, konferans, tatbikat (gece açık arazi üzerinde konaklamalı ve süreklilik arz eden tatbikatlar dahil) ve benzeri faaliyetlere katılması durumunda her bir gün için sekiz (8) saati, aylık çalışma süresinden sayılacaktır.

6-)UMKE Personeli veya UMKE Teknik personeli tarafından gerçekleştirilen medikal kurtarma operasyonlarında geçen sürelerin tamamı aylık çalışma süresinden sayılacaktır.

7-)Toplantıya katılım sağlayan sorumluların %80 e yakını Afet Birim Sorumlusu, UMKE Sorumlusu ve birim çalışanlarının riskli birimden faydalanabilmesi için  Bu birimlerin 112 Başhekimliği altında tanımlanmasını istemişlerdir.

8-)Yıl içerisinde malzeme ve araç alımlarının yapılacağı bilgisi verilmiştir.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 15:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Paramedik
Paramedik - 1 yıl Önce

Çalışanlar hakkında hayırlı bir haber bile yok

SIRADAKİ HABER