Sağlık Bakanlığı'ndan “grip ilacı“ açıklaması

Grip ilacı bulunamadığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan “grip ilacı“ açıklaması

Sağlık Bakanlığı, grip hastalığında kullanılan antiviral ilaçlarla ilgili sıkıntı yaşandığı haberleri üzerine yazılı açıklama yaptı.

"Son günlerde medyadaki eczanelerde grip ilacı bulunamadığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" ifadesine yer verilen açıklamada, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun verilerine göre ülkede grip tedavisinde kullanılan biri şurup olmak üzere 5 ayrı ilaç bulunduğu belirtildi.

Söz konusu ilaçlardan firma stoklarında yaklaşık 27 bin kutu, depo stoklarında ise 32 bin kutu bulunduğu, bu ilaçların tamamının ülkede üretildiği vurgulanan açıklamada, "Grip geçiren ve özellikle risk grubunda olan vatandaşlarımız öncelikle hekime müracaat etmelidir. Antibiyotiklerin gribi tedavi etmediği unutulmamalı, hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanılmamalıdır" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, gripten korunmada yeterli ve dengeli beslenmeyle istirahatin öneminin de dikkate alınması gerektiği kaydedildi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, mevsimsel grip salgınlarının arttığı dönemlerin her sene yaşandığını belirterek, "Herhangi bir olağanüstü sıkıntı söz konusu değil. Vatandaşlarımızın panik yapmamasını arzu ediyoruz" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, Kırklareli Sanayi Sitesi'ndeki esnafları ziyaret etti.

Esnafın sıkıntı ve şikayetlerini dinleyen Müezzinoğlu, bir gazetecinin, "Türkiye'de yeni bir grip salgını iddiaları var. Bu konuda bilgi verir misiniz?" sorusu üzerine, Türkiye'de herhangi bir sağlık sorununun söz konusu olmadığını söyledi.

Her yıl hastanelerdeki yoğunluğun kış aylarında arttığını vurgulayan Müezzinoğlu, "Toplumsal duyarlılık arttığında yoğunluk daha da artıyor. Gripken hekime gittiğimizde, 'aldın ilacı yarın düzeldin' değil. Gribin bir haftalık bir dönemi vardır. Bu dönemi olabildiğince dikkatli atlatmamız lazım. Genelde ekim ve kasım ayından mart sonuna kadar, mevsimsel grip salgınlarının arttığı dönemleri her sene yaşıyoruz. Herhangi bir olağanüstü sıkıntı söz konusu değil. Vatandaşlarımızın panik yapmamasını arzu ediyoruz" diye konuştu.

Müezzinoğlu, vatandaşlara, bu mevsimde bol bol sulu gıda almaları, üşütmemeleri ve kalabalık ortamlarda dikkatli olmaları önerisinde bulundu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Öğrencilerimize 'okula gitmeyin', çalışanlarımıza 'iş yerinize sakın gitmeyin' diye bir cümleyi şu an söyleyecek durum söz konusu değil. Öğrencilerimiz de okullarına devam edecek, çalışanlarımız da işlerine devam edecek. Ama rahatsızlığı olan vatandaşımızın da 2-3 gün süresinde hem istirahat etmesi hem bol sulu gıdalar alması hem de hekimin tavsiyelerine uymasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından bazı vatandaşların cebinden sigara paketlerini de alan Bakan Müezzinoğlu, sigarayı bırakma sözü veren bir kişiye de takım elbise sözü verdi. 


Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2014, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER