Pakistanlı sağlık çalışanlarına ilkyardım eğitimi

SAĞLIK Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanlığı'nın koordinasyonuyla uygulanan Uluslararası ASEP (Acil Sağlık Hizmetleri Eğitim Programı) eğitimlerini almak üzere Pakistan'dan gelen 14 kişilik sağlık çalışan ve yöneticilerinden oluşan heyet, düzenlenen sertifika töreninin ardından ülkelerine uğurlandı.

Pakistanlı sağlık çalışanlarına ilkyardım eğitimi

Acil ve afetlerde insan hayatını kurtarmak üzere iki ülke sağlık çalışanlarının daha donanımlı hale gelebilmesi için Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi'nde İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı İzmir 112 Ambulans Servisi ve İzmir UMKE eğitmenlerinden acil ve afet tıbbı konularında uygulamalı eğitim alan Pakistanlı sağlık çalışanları, Türkiye'de bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur törende yaptığı konuşmada “Sizleri burada misafir etmek bizim için çok gurur verici vesile olan Sağlık Bakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Türkiye-Pakistan kardeştir" dedi.

Eğitim sürecinde işbirliği kapsamında Gilgit - Baltistan bölgesi Sağlık Sekreteri Mr. Saeedullah Khan Nıazı tarafından, ülkenin sağlık alanındaki durumu ve gelişmeleri hakkında sunum yapıldı. Heyet 14 gün süren bu eğitim programı çerçevesinde Urla 112 Acil Yardım İstasyonu'nu ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Narlıdere Ek Hizmet Binası'nda faaliyet gösteren Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubeleri ile İl Ambulans Servisi Başhekimliği ve 112 Komuta Kontrol Merkezini ziyaret etti. Komuta Kontrol Merkezi işleyişi hakkında bilgi verilen heyete, Ülkemizdeki Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri Sistemi tanıtıldı. Eğitim sürecinde Doç. Dr. İlker Günay tarafından Yenidoğan Resüsitasyon Programı (NRP) ve Doç. Dr. Murat Anıl tarafından Pediatrik Acil Olguların Yönetimi ve İleri Yaşam Desteği konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER