Nüfusun 3’te biri obez 1 milyon kişi ise grip

Bakan Müezzinoğlu, sağlık gündemini rakamlarla ortaya koydu

Nüfusun 3’te biri obez 1 milyon kişi ise grip

Grip vakalarının geçen yıldan daha az görüldüğünü anlatan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, eylülden bu yana 1 milyon kişinin gribe yakalandığını ifade etti. Bakan, Türkiye nüfusunun yüzde 32’sinin ise obez olduğunu söyledi.  

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne’de bir öğrenci yurdunun açılışını yaptıktan sonra gazetecilerin sağlık gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ‘’Türkiye’deki grip vakalarında düşüş var mı” sorusunu Müezzinoğlu şöyle yanıtladı: “Grip vakaları geçen yıldan daha az. Eylül ayından bugüne kadar gribe yakalanan kişi sayısı yaklaşık 1 milyonlara geliyor. Geçen yıl eylül ve mayıs ayları arasında gribe yakalanan vatandaş sayımız 6-7 milyon. Böyle devam ettiğini düşünürsek bu sene muhtemelen rakam 3 milyonlarda olacak ama bugünden onu tahmin etmek mümkün değil.” 

OBEZİTE İLE MÜCADELE EDECEĞİZ: Bakan Müezzinoğlu, bir başka soru üzerine, dünyada obezitenin en temel sağlık sorunları arasında yer aldığını ifade etti. 2014 yılında obeziteyle mücadeleyi yoğun bir şekilde yürüteceklerini vurgulayan Müezzinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Biz bu nedenle ‘Sağlıklı Beslenelim ve Hareket Edelim Projesi’ni başlattık. Toplumumuzun yaklaşık yüzde 32’si obez grubunun içinde, tuz ve beyaz ekmekle mücadeleyi çok daha ciddiyetle ve bilimsel şekilde yapmamız lazım. Tuzu elimize almaktan uzak durmalıyız evde ve restoranlarda. El ayarı göz kararı tuz anlayışından uzaklaşmamız lazım. Sağlıklı beslenmede vitaminleri dengeli almamız lazım.  

YENİ SENARYOLAR LAZIM: Obezite konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak hareket etmek ve öğrencilerin spor yapmaları için farklı koşullar hazırladıklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüyoruz gerek okul bahçesindeki düzenlemeler, gerekse okulların fiziki mekânlarında hele hele bundan sonra yapılacak olan okullarda mutlaka çocukların beden eğitim derslerinin dışında okul müdürü, öğretmenler de günlük aktivelerine hareketi koyabilsinler. Çocuklar için gençlerle bir arada çalışarak yeni oyun senaryoları hazırlamamız gerekiyor” dedi. 

BAKANA DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu açılışını gerçekleştirdiği öğrenci yurdunda gazetecilerin sürpriziyle karşılaştı. Gazeteciler, Müezzinoğlu’nun 59’uncu doğum gününü bir pastayla kutladı. Basın mensuplarına teşekkür eden Bakan Müezzinoğlu, “Bu sürprizi ömrümün sonuna kadar unutmayacağım. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.


Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2014, 23:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER