Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Görevden mi Alınacak?

Sağlık Bakanlığı'nda yaşanan üst düzey yönetici değişikliğine yetişmek mümkün değil. Gün geçmiyor ki yeni bir isim gündeme gelmesin.

Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Görevden mi Alınacak?
 Yerel seçimler sonrasında tüm bakanlıklarda 'paralel yapı temizliği şeklinde' değişiklikler bekleniyordu. Ancak Sağlık Bakanlığı'nda yaşananlar "pes" dedirtecek nitelikte.

Paralel yapıyla ilgisi olmayan Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan ile Sağlık Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Demircioğlu'nun görevden alınmasından sonra sıra paralel yapı bağlantısı olduğu iddia edilen Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanı Ali İhsan Dokucu'ya geldi. Bakan Müezzinoğlu döneminde göreve gelen Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu'nun Ankara'ya gelişi birçok senaryoya konu olmuştu. Prof. Dokucu'nun Kurum Başkanlığı ile başkente ısınıp, Müsteşar Tosun'un yerine geçeceği konuşulmuştu.

Başbakan Erdoğan'ın Müsteşar Nihat Tosun'un görevden ayrılma talebini üç defa geri çevirmesi ve arkasında durması Müezzinoğlu ve Dokucu'nun planlarını alt üst etti.

Geçen zaman süresince Bakan Müezzinoğlu ile Kurum Başkanı Dokucu birçok konuda ters düştü. İl Sağlık Müdürlüğünden gelen Dokucu'nun Kurum'un gerekliliğine inanmadığı yüksek sesle konuşuluyordu. Dokucu'nun başta Bakan Müezzinoğlu olmak üzere Bakanlık üst düzey yöneticilerinden bağımsız olarak hareket etmesi, pazartesi ve cuma günlerini çoğunlukla İstanbul'da geçirmesi iplerin gerilmesine neden oldu. Makam odasında bulunan "kedi" ise herkesin dilinde.

Dokucu'nun eşinin paralel yapıya yakın olarak son genel seçimlerde iktidar aleyhine aktif olarak çalıştığı da iddia ediliyordu. Dokucu'nun müsteşarlık hayali son bulduğu gibi Kurum Başkanlığından alınmasına da karar verildi.

Dokucu'nun yerine geleceği şeklinde son günlerde ortaya atılan isim ise yine İstanbul kökenli olan Prof. Dr. İhsan Bakır.

İstanbul'da başhekimlik ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulunan Prof. Bakır, aynı zamanda, Kayseri Milletvekili Pelin Bakır'ın da eşi. Ancak, bu değişikliğe Başbakan Erdoğan'ın onay vermesi malum hassasiyetlerden dolayı pek de mümkün değil.

Daha önce Muhammet Mısır konusunda Başbakan'a rağmen hareket eden Müezzinoğlu, aynı hamleyi ikinci defa gerçekleştirirse ilk kabine değişikliğinin banko ismi olur. Ali İhsan Dokucu'nun kurum başkanlığına getirilmesine de Başbakan'ın sıcak bakmadığı gelen bilgiler arasında.

 KAYNAK: http://medigazete.com/

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 01:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER