Adana'da 'gaz sızıntısı' denilen olayın altından bakın ne çıktı?

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün yaşana ve kamuoyuna "gaz sızıntısı" olarak yansıyan olayın altından vahim bir sağlık skandalı çıktı. Anestezide kullanılan azot protoksit tanklarına yanlışlıkla hidrojen sülfür ve karbonmonoksit pompalandığı anlaşıldı. Ameliyatı yarım kalan hastaların kesileri dikilerek başka hastanelere sevk edildi. Sevk edilen bir hasta hayatını kaybetti.

Adana'da 'gaz sızıntısı' denilen olayın altından bakın ne çıktı?

Adana'da Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dün yaşanan ve basına "gaz sızıntısı" olarak yansıyan olayın altından sağlık skandalı çıktı. Anestezi altındaki hastaların ameliyatları durdurularak ameliyat kesileri dikildi ve hastalar başka hastanelere nakledildi.

O HASTANEDE NE OLDU?

SoL'un haberine göre, anestezide ağrı kesici olarak azot protoksit kullanılıyor. Azot protoksit tankları hastanede merkezi bir yerde de olabilirken, ameliyathane içerisinde tüpler halinde de olabiliyor. Anestezi uzmanları, azot protoksit ile yüksek konsantrasyondaki oksijen karıştırılarak hastaya solutuluyor. Adana'daki olayda, tanka azot protoksit yerine hidrojen sülfür ve karbondioksit pompalandığı anlaşıldı. Anestezi sırasında ameliyathanede kokusu çok kötü olan hidrojen sülfür kokusu algılanınca, ameliyat yarıda kesildi. Hastaların ameliyat kesilerinin dikilerek başka hastanelere nakledildiği ortaya çıktı.

Skandalın, tanklara azot protoksit yerine hidrojen sülfür dolduran firmanın hatasından kaynaklandığı iddia edildi.

AFAD ekiplerinin ölçümlerinde de azot protoksit tanklarında hidrojen sülfür ve karbonmonoksite rastlaması, skandalı açığa çıkardı.

Bunun üzerine hastanenin merkezi oksijenizasyon mekanizması durduruldu.

Anestezi sırasında oksijen alması gereken 25 hasta, derhal başka hastanelere sevk edildi.

AJANSLAR

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 21:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mümtaz
Mümtaz - 12 ay Önce

Dev bir hastanede akıllara gelmeyecek bir hata... Emanet ehil ellerde değil! diye bağırdığımızın sebebi bu... Demek ki tüplerin üzerinde ne gazı olduğu yazmıyordu... Ya da teknik servisteki elemanın okuma yazması yok, öyle mi? Dalga geçmeyin kardeşim insanlarla..İdare etmekten aciz iseniz, çekileceksiniz, idare edebilecek ehil insanlar gelecek,işini yapacak...

SIRADAKİ HABER