Toplu Görüşme Başlıyor

2018-2019 yılları için Toplu Sözleşme 1 Ağustos Salı günü saat 14:00'da başlıyor. Bu görüşmeler memur ve emeklilerimiz için son derece önemli.

Toplu Görüşme Başlıyor

2018-2019 yılları için Toplu Sözleşme 1 Ağustos Salı günü saat 14:00'da başlıyor. Bu görüşmeler memur ve emeklilerimiz için son derece önemli. 

Memur ve emeklilerimiz son derece kıt imkanlarla yaşamak zorunda bırakılmış bir kesimdir. Onlar devlet dediğimiz kavramı somutlaştıranlardır. 

Bilmemiz gerekir ki, bu Toplu Sözleşmede de memurları Memur Sen 13 üye, Türkiye Kamu Sen 1, KESK 1 üyeyle temsil edecektir. Hayırlı işler. 

TİS'i bağıtlamaya Yetkili Konfederasyon başkanı ile, yetkili Bakan kanun gereği yetkilidir. Herkes karşı çıksa bu iki kişi imzalasa iş biter. 

Hizmet kollarında yetkili olan sendika ve bakan imzalar. Hakem kuruluna itiraz yetkisi de sadece yetkili konfederasyon ve sendikalara aittir. 

Yetkili Konfederasyonun masadan kalkması halinde ise 2. büyük Konfederasyon ve sendikalar Toplu Sözleşmeyi bağıtlama hakkına sahiptir. 

Bunları bir çok kamu çalışanı bilmemektedir, bu sebeple TİS sonuçlarından yetkili olmayan sendikaları da sorumlu tutanlar olmaktadır. 

Tabi ki, Kanun bizlere de üye olarak görüşlerimizi ifade hakkı vermiştir ve bu hakkı bugüne kadar memurlarımız için en iyi şekilde kullandık. 

Bilinmelidir ki, TİS, sadece yetkili olmak ve masayla sınırlı değildir. Masa dışındaki her türlü  tepkinin gücü TİS'in önemli bir parçasıdır. 

Umarım TİS memur ve emeklilerimiz için hayırlı olur. Bazı şahıslar da lüzumsuz işleri ve bencilliği bıraksın, feraset sahibi olsun inşallah.
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı
İsmail Koncuk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER