Doğum Borçlanması ve Çalışan anne hakları 2018

Doğum Borçlanması ve Çalışan anne hakları 2018

2018 Kadınların Süt İzni Ne Kadar, Çalışan Hamile Kadın Hakları 2018

Hamilelik ve doğum nedeniyle kadınların süt izni ve emzirme izni ile doğum öncesi ve sonrası izin hakları konusunda doğum izni 2017  başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak yer vermiştik. Bu yazıımızda ise 2018 yılında 4a SSK ve 4c emekli sandığı kapsamında çalışan kadınların doğum öncesi ve sonrası hakları ile doğum sonrası sut izni hakları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Doğum izni kaç ay, çalışan hamilelerin hakları 2018 ?

Hem emekli sandığı kapsamında çalışan hem de 4a SSK kapsamında çalışan kadınların;

 • Doğum öncesi 8 hafta,
 • Doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık doğum izin hakları bulunmaktadır.
 • Eğer çoğul doğum varsa doğum sonrası izin hakkı 10 hafta olarak kullanılır ve toplamda anne 18 hafta izinli sayılır.
 • Anne dilerse doktor raporu ile hamileliğin 37. haftasına kadar çalışabilir. Bu durumda doğum öncesi kullanmadığı 5 haftalık izin hakkı doğum sonrasına aktarılır.
 • Erken doğum halinde doğum öncesi kullanılmayan doğum izin hakları doğum sonrasına aktarılır.

Çalışan anne hakları 2018

 • Emekli sandığı kapsamındaki memur annenin doğum izni süresi boyunca maaşı Kurumu tarafından ödenir. Kurumu tarafından maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz. Memur anneye SGK tarafından ayrıca bir ödeme yapılmaz.
 • 4a SSK kapsamındaki annenin ise çalıştığı dönem boyunca maaşı işveren tarafından ödenmez. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. Bu ödenek analık ödemesi olarak adlandırılır. Doğum analık ödemesi başlıklı yazımızdan konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Memur anneye doğumdan dolayı bir defaya mahsus çocuk yardımı ödenir. Bu yardım birinci çocuk için 300,00 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrası çocuklar için ise 600 TL dir. 
 • SSK kapsamındaki anneye de yukarıda belirtilen tutarda doğum yardımı ödenir. Ayrıca buna ek olarak SGK tarafından da bir defaya mahsus emzirme yardımı ödenir. Emzirme yardımı tutarı da 130 TL civarıdır. Memur anne emzirme yardımından yararlanamaz.

Süt izni kaç saat 2018,Süt izni ne zaman biter

 • 4c emekli sandığı kapsamındaki memur annenin doğum sonrası analık izninin bitim tarihinden itibaren ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci 6 ay günde 1,5 saat olmak üzere süt izni süresi hakkı bulunmaktadır.
 • SSK kapsamında çalışan annenin ise çocuğu 1 yaşını tamamlayana kadar günde 1,5 saat süt izin hakkı vardır.

Süt izni istenilen saatte ve sürede kullanılabilir. Bunu çalışan belirler. İşveren değil. Süt izni kullandırılması kanuni bir zorunluluktur.

Doğum sonrası izin hakları 2018

Bunu SSK ve emekli sandığı olarak ayrı başlık altında değerlendirmek gerekir.

4a SSK kapsamındaki kadın çalışanın doğum sonrası ücretli ve ücretsiz izin hakları

SSK kapsamında çalışan kadının doğum sonrası analık izin hakkının bitim tarihinden itibaren;

 • İlk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta ise 6 ay süre ile yarı zamanlı çalışma hakkı vardır. Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta varsa İŞKUR’dan yarı zamanlı çalışma ödeneği de alabilir. Çocuk engelli ise bu süre 1 yıl olarak kullanılır. Çoğul doğumsa belirtilen sürelere 1 ay eklenir.
 • Ayrıca kadın çalışanın eşi de çalışıyorsa doğum sonrası analık izin hakkının bitim tarihinden itibaren çocuğu mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkı da bulunmaktadır.
 • Ayrıca analık izin bitim tarihinden itibaren 6 ay ücretsiz izin hakkınız da bulunmaktadır.

4c emekli sandığı kapsamında çalışan annenin ücretli ve ücretsiz izin hakları

 • İlk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta ise 6 ay süre ile yarı zamanlı çalışma hakkı vardır. Eğer doğum tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta varsa İŞKUR’dan yarı zamanlı çalışma ödeneği de alabilir. Çocuk engelli ise bu süre 1 yıl olarak kullanılır. Çoğul doğumsa belirtilen sürelere 1 ay eklenir.
 • Ayrıca kadın çalışanın eşi de çalışıyorsa doğum sonrası analık izin hakkının bitim tarihinden itibaren çocuğu mecburi ilköğretim çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışma hakkı da bulunmaktadır. Yarı zamanlı çalışmadan sadece anne yararlanır baba yararlanamaz.
 • Bunların haricinde analık izin bitim tarihinden başlamak üzere 24 aylık ücretsiz izin hakkınız bulunmaktadır. Bu izni memur olan baba da kullanabilir.

Doğum Borçlanması Ne Kadar 2018

Bildiğiniz üzere kadın çalışanların ilk defa sigorta tescil tarihinden itibaren doğan çocukları için doğum borçlanması yapma hakları bulunmaktadır. Doğum borçlanması 2017 başlıklı yazımızda 01 Ocak 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihleri arası ödenecek borçlanma tutarları konusunda bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise 2018 doğum çocuk borçlanması tutarları ve doğum borçlanması şartları konusunda bilgi bulabilirsiniz. 

Doğum borçlanması nedir ?

Kadın çalışanlara sigorta, bağkur ya da diğer kapsamlardaki başlangıç tarihinden sonra doğan çocukları için gün borçlanması yaparak bu günleri hizmetten saydırmasına olanak sağlayan bir haktır. Doğum borçlanması sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan üç çocuk için yapılır. Her çocuk için doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede prim yatmayan dönemler borçlanılabilir. Toplamda her çocuk için maksimum 720 güne kadar borçlanma yapılabilir. Daha ayrıntılı bilgi için doğum borçlanması nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğum borçlanması nasıl hesaplanır, 2018 borçlanma günlük ve aylık ödemesi ne kadar?

Borçlanma tutarı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır.Brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si 1 günlük doğum borçlanması tutarını verir. Bunun 7,5 katı ise günlük en yüksek borçlanma tutarıdır.  2018 brüt asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte ödenecek doğum borçlanması tutarları de belli oluyor. Buna göre;

 • 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 arası en düşük günlük doğum borçlanması tutarı 21,64 TL en yüksek ise 162,30 TL. 

Buna göre;

 • 1 çocuk için doğum borçlanması tutarı en düşük:15580,80 TL
 • 2 çocuk için doğum borçlanması tutarı en düşük:31161,60  TL
 • 3 çocuk için doğum borçlanması tutarı en düşük:46742,40 TL.

Bankalar doğum borçlanması kredisi veriyor mu?

doğum borçlanması kredisi veren bankalar başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Doğum borçlanması için gerekli belgeler nelerdir?

 • Doğum borçlanması başvuru formu (İndir)
 • Kimlik fotokopiniz başvuru için yeterli olacaktır.

Başvuru nereye yapılır?

 • Son çalışmanız 4a ssk ise işyerinizin bağlı bulunduğu SGK’ya,
 • 4b bağkur ise dosyanızın bulunduğu SGK’ya,
 • 4c emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı-Mithatpaşa Cad.No:7-Sıhhıye/Ankara adresine yapmanız gerekir.

Doğum borçlanması son durum nedir, sigorta öncesi doğan çocuklar için borçlanma çıkacak mı?

Sigorta öncesi doğum borçlanması çıktı mı başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz üzere kadın çalışanlar sigortadan önce doğan çocuklar için borçlanma yapamıyor. Konu hakkında 2018 yılında torba yasalarda bir düzenleme yer alıp almayacağı hususu net değil.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 19:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
merhaba,
merhaba, - 7 ay Önce

hamile olan ve sonrasında çalışmak isyemeyen kadının hakları nelerdir.
mesala tazminat hak eder mi

Aslı Sakarya
Aslı Sakarya - 5 ay Önce

Dogum yapıyorsunuz o çocuk daha 2 aylıkken işe dönmek zorundasınız yada evinize yeni bir birey yeni masraflar eklenmişken ücretsiz izne ayrılacaksınız .Çocugu olan bir anne en az 6 ay ücretli evinde çocugunu büyütmeli dogrusu bu bence.Hiç degilse 6 aylık bir çocuk bakıcısını sevip sevmedigini iyi kötü belli eder

Sakine Doğanay
Sakine Doğanay - 4 ay Önce

Ben bir yıldır özel şirkete bağlı çalışıyor um 4aylik hamileyim hamileliğin zor geçiyor hamile liyim doğuma kadar izin alabilirmiyim doğum sonrası iznim ne kadar olur

Emine suna
Emine suna - 7 ay Önce

Ekliyoruz ssk nceki dogumlari boclanmak istiyoruz istediklerinde bir gecede kanun cikarigorlar bagisdegil hakimizi istiyoruz paramizi odiyelim yas 40 oldumu ise almiyorlar

rf
rf - 2 ay Önce

Eşim gebelik öncesi haftada 5.5 gün (Cumartesi günleri yarım gün) çalışmaktaydı. Ayrıca ayda bir kez Pazar günü nöbet adı altında mesai yaptırılmaktaydı. Gebelik döneminde en fazla 7,5 saat çalışabileceğini, bu durumun toplam çalışması gerektiği mesai saatini karşılamadığını belirterek her hafta cumartesi tam gün (haftada 6 gün) mesaiye gelmesi gerektiği insan kaynakları tarafından kendisine bildirildi. Gebelik döneminde haftada toplam kaç saat mesai yapılmaktadır. Gebe bir kadının kanunen azaltılan günlük mesaisinin başka bir güne eklenmesi yasal olarak mümkün mü? Fayda sağlayacakken zarar getiren bir uygulama gibi görünmekte.

Filiz türk
Filiz türk - 3 ay Önce

Ben kadrolu öğretmenim.dogum iznim 8+5=13 hafta yani 1ekim 2018 de bitiyor.fakat ben 1eylul 2018 de yani 4 hafta önce başlamak istiyorum.dogom izni raporumu çalışabilir olarak nasıl bozdurabilrim.

Abide keskin
Abide keskin - 1 ay Önce

Ben 4 d kıyım taşeronda kadroya geçtim ve yarı zamanlı hakkımı kullanıyorum bu hakkım bittikten sonra bende süt izni olarak 1.5 saat.mi kullanmam yoksa memurlar gibi 3 saatmj

HACER ŞAHAN
HACER ŞAHAN - 4 hafta Önce

MERHABA 01.01.2011 VE 16.11.2018 DOĞUMLU İKİ ÇOCUĞUM VAR DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLİYORMUYUM YAPABİLİYORSAM NE KADAR ÖDEMEM GEREKİYOR BİLGİLENDİREBİLİRMİSİNİZ


SIRADAKİ HABER