Afganistan’daki Sele Türk Kızılayı’ndan Acil Müdahale

Afganistan’ın Faryab, Badgis, Saripul, Şibirgan ve Cevizcan vilayetlerinde meydana gelen şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde binlerce kişi yaşamını yitirdi. Çok sayıda insanın da evsiz kaldığı afette, Türk Kızılayı’nın müdahalesi gecikmedi.

Afganistan’daki Sele Türk Kızılayı’ndan Acil Müdahale
Selden etkilenen afetzedelere yardım ulaştırmak amacıyla Afganistan’a ulaşan Türk Kızılayı ekibi yardım malzemelerinin doğru şekilde dağıtılması için yetkili makamlarla görüşmelerini tamamladı. Afganistan’da bulunan Kabil Türk Büyükelçiliği ile görüşme gerçekleştiren Kızılay ekibi, selden etkilenen bölgeler hakkında bilgi aldı. Her türlü desteği sağlayacaklarını belirten Kabil Türk Büyükelçisi İsmail Aramaz, ülkenin kuzeyinde bulunan bölgeye en kısa sürede yardım malzemesi ulaştırılması gerektiğini söyledi.
 
İl Etapta Gıda Malzemesi Dağıtılacak
 
Afganistan Kızılayı Genel Merkezi’nde Genel Başkan Fatima Gailani ve Genel Sekreter Muhammed Naim Dindar ile de bir toplantı gerçekleştiren Türk Kızılayı ekibi, sel bölgesine yapılacak gıda yardımı ile ilgili birlikte ihtiyaç tespiti ve dağıtım planını kararlaştırdı. Gıda teminini sel bölgesine yakın Mezarı Şerif şehrinden yapılabileceğini vurgulayan Genel Başkan Gailani, Türk Kızılayı ekibine Mezarı Şerif bölge şubelerince gerekli tüm desteğin sağlanacağını ifade etti. Türk Kızılayı’nın sel nedeni ile bölgeye acilen ulaşması ise Afganistan Kızılayı tarafından memnuniyetle karşılandı.
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2014, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER