Yunanistan'ın neredeyse tamamı hastaneye sevk edilmiş!

Yunanistan Sağlık Hizmetleri Sağlama Kurumu'nun verileri, ülke nüfusunun neredeyse tamamının bir ayda hastanelere sevk edildiğini ortaya koydu.

Yunanistan'ın neredeyse tamamı hastaneye sevk edilmiş!
 Ekonomik darboğazdaki Yunanistan'da tasarruf amacıyla devlet harcamalarının kısılması arayışları sürerken, sağlık alanında aşırı derecede gereksiz harcamaların yapıldığı bildirildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, bir ay içinde ülke nüfusunun neredeyse tamamının gereksiz yere muayene olmak için hastanelere sevk edildiği belirtildi.

Yunanistan Sağlık Hizmetleri Sağlama Kurumu'nun (EOPYY), devlet bütçesinde gereksiz harcamalara neden olan bu durumdan doktorları sorumlu tuttuğu ifade edildi.

EOPYY'den yapılan açıklamada, devlet hastanelerinde görevli doktorların reçete yazmak için sağlık hizmetlerini "gereksiz, aşırı ve tahrik edici" şekilde tükettiği kaydedildi. Kurum, ekim ayında 10,6 milyondan fazla kişinin muayene edilmek üzere hastanelere sevk edildiğini açıkladı. Yunanistan İstatistik Kurumu Elstat, 2013'te Yunanistan'ın nüfusunu 10,8 milyon olarak açıklamıştı.

Sadece bir aylık hasta sevk giderlerinin devlet bütçesine 77 milyon euroya mal olduğunu belirten EOPYY, bütçesini güvence altına almak için gerekli tüm önlemleri almakta kararlı olduğunu vurguladı.

Yunanistan'da geçtiğimiz aylarda tasarruf amacıyla devlet harcamalarının azaltılması çabaları kapsamında hastanelere başvuran hastalardan katılım payı olarak 25 avro ücret alınması kararlaştırılmıştı. Sağlık Bakanı Adonis Georgiadis, bu uygulamanın sağlık alanındaki giderleri azaltacağını ve AB ile yeni müzakere kapılarının açılmasına yardımcı olacağını söylemişti.

AA

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 05:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER