TÜRK SAVAŞ GEMİSİNİN KURTARILMA FİLMİ

Türk savaş gemisi “Ertuğrul Firkateyni”ni konu alan filmin yönetmeni Mitsutoşi Tanaka, Ertuğrul Firkateyni kazasında halkın gösterdiği yardım çabalarıyla ilgili “Japonların gurur duyacağı mükemmel bir hikâye. Kesinlikle bu filmi yapmak istiyorum.” ifadelerini kullanarak kararlılığını gösterdi.

 TÜRK SAVAŞ GEMİSİNİN KURTARILMA FİLMİ
TÜRK SAVAŞ GEMİSİNİN KURTARILMA FİLMİ Yayın Organı : Yomiuri Shimbun
Yayın Tarihi : 01 Mayıs 2014
Ülke : Japonya
Çeviri Şekli : Özet
Görsel Kaynak : AA

     1890 yılında Vakayama’nın Kuşimoto ilçesinde kaza yapan Türk savaş gemisi “Ertuğrul Firkateyni”ni konu alan filmin yönetmeni Mitsutoşi Tanaka, 29 Nisan akşamı şehrin kültür merkezinde bir konuşma yaptı.

     Filmin çekimlerine kasım ayında başlanmasının planlandığını belirten Tanaka, “Çekimler için yerel halkın iş birliği önemli. Birlikte iyi bir film yapalım.” sözleriyle yaklaşık 600 Kuşimotoluya çağrıda bulundu.

     Yönetmen Tanaka, Osaka Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden sınıf arkadaşı olan Belediye Başkanı Katsumasa Tajima’nın davetiyle beş yıl önce Kuşimoto’yu ziyaret etmişti. Tanaka, Ertuğrul Firkateyni kazasında halkın gösterdiği yardım çabalarıyla ilgili “Japonların gurur duyacağı mükemmel bir hikâye. Kesinlikle bu filmi yapmak istiyorum.” ifadelerini kullanarak kararlılığını gösterdi.

     Tanaka, konuşmasında, kalabalık bir set ekibi ve şehri seven insanların yardımıyla bir film oluşturulacağını vurguladı.

     Mitsutoşi Tanaka, “Film yaklaşık bir yıl içinde tamamlanabilir ancak son yıllarda görülmemiş destansı bir eser olacak.” sözleriyle heyecanını dile getirdi.


Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2014, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER