Şili'de 8.2 büyüklüğünde deprem!

Güney Amerika ülkesi Şili'de 8,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Hawaii merkezli Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Pasifik’te kıyısı bulunan ülkeler için tsunami uyarısı yaptı.

Şili'de 8.2 büyüklüğünde deprem!
Sarsıntının ardından Pasifik'te 2 metreye ulaşan tsunami dalgaları oluştu. En az 2 kişinin öldüğü, depremin merkez üssüne yakın bölgelerde büyük bir hasar olmadığı açıkladı. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi'nin uyarısının ardından ülkenin Büyük Okyanus kıyısındaki tüm yerleşim birimlerinde yaşayanlar yüksek bölgelere tahliye edildi. Deprem 2,1 metre yüksekliğinde dalgalara neden oldu.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin merkez üssünün Şili’nin maden ihracatı yapılan ana liman şehri İquique’nin 99 kilometre kuzeybatısında, deniz tabanının 10 kilometre derinliğinde olduğunu duyurdu. İlk olarak 8,2 büyüklüğünde olarak açıklanan depremin şiddeti daha sonra 8,2’ye çıkarıldı.

Depremin hissedildiği İquique ve diğer yerleşim birimlerinde insanların panikle kaçmaya çalıştıkları, karayollarında yoğun trafik oluştuğu belirtildi. Şilili yetkililer, depremin sebep olduğu toprak kaymaları sebebiyle bazı otoyolların kapandığını, ancak ölen ve yaralanan olmadığını açıkladı. Peru ve Bolivya’da da binaların sallandığı ve insanların panikle dışarı çıktığı öğrenildi.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Latin Amerika’nın bütün Pasifik kıyıları için 6 saat boyunca tsunami tehlikesi olduğunu bildirdi. Şili’de 2010 yılında gerçekleşen 8,8 büyüklüğündeki depremde 500’den fazla kişi ölmüş, 220 bin bina yıkılmış ya da ağır hasar almıştı.
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER